
California Proposition 65 Warning
2PORT USB CABLE KVM SWITCH W/ AUDIO MIC W/BUILT-IN BONDED CABLE
2PORT USB CABLE KVM SWITCH W/ AUDIO MIC W/BUILT-IN BONDED CABLE
Key Features
- One USB keyboard, USB mouse, and VGA monitor control two computers
- Separate the Internet and Intranet with the click of a button
- Max resolution: 2048 x 1536, DDC2B
- 2.1 Stereo audio and microphone support
- Plug-n-Play monitor support
- 3' long molded-in cables to simplify setup
- Compact design features two attached KVM (USB and VGA) cables
- Compatible with PC, MAC and SUN operating platforms
- Supports Windows XP or higher, Mac OS 9.0 or higher, Sun Solaris 9 or higher
- No software drivers required - simply connect the cables to the computers
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The IOGEAR's GCS72U KVM Switch with Audio allows users to share a VGA monitor, a USB mouse, a USB keyboard, a set of powered speakers and a mic between two computers. Users can switch between computers using a manual pushbutton switch located on a wired remote that can be placed on your desk for convenience.
Tech Specs
| Depth | 6" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 2" |
| Brand Name | IOGEAR |
| Graphic Mode | QXGA |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | GCS72U KVM Switch with Audio |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Package Contents | <ul><li>GCS72U KVM Switch with Audio</li><li>1 x 2-Port USB Cable KVM</li><li>1 x Quick Start Guide</li><li>1 x Warranty Card</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 13.12 oz |
| Environmentally Friendly | Yes |
Show all 16 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | GCS72U |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
Related Products
More in KVM-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
