
2PORT TRUE 4K HDMI KVM W MIXER
2PORT TRUE 4K HDMI KVM W MIXER
Key Features
- One USB keyboard/mouse and one HDMI monitor control two computers and share two USB peripherals
- Supports superior video quality - 4K UHD (3840 x 2160 @ 60Hz) and 4K DCI (4096 x 2160 @ 60Hz)
- Video DynaSync™ - an exclusive ATEN technology that eliminates boot-up display problems and optimizes the resolution when switching among different sources
- Built-in 2-Port USB 3.1 Gen 1 hub with SuperSpeed 5 Gbps data transfer rates
- Audio Mixer Modes - mixes up to two audio sources as audio output
- Computer selection via pushbuttons, hotkeys, mouse1, and RS-232 commands
- ATEN default EDID mode - smooth power-up, high-quality display and resolution optimization to eliminate compatibility issue
- Independent switching of KVM, USB peripheral, and stereo audio focus2
- HDMI 2.0 compliant; HDCP 2.2 compliant
- Supports HD Audio2
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ATEN CS1822 KVMP™ Switch offers effortless management of two HDMI interface computers from a single USB keyboard, mouse and HDMI monitor. Supporting the most superior video quality up to 4K DCI (4096 x 2160 @ 60Hz), the CS1822 optimizes user experience of multitasking.
With patented ATEN technology - Video DynaSync™, users can enjoy better display resolution and faster switching between systems. What's more, the default EDID mode is available for smooth power-up, high-quality display and eliminates monitor compatibility issue.
In addition, the CS1822 features Audio Mixer Mode which mixes audio sources from any two connected computers as audio output, benefiting users to be notified without missing any system alert even the KVM focus is set on other computers. With a built-in USB 3.1 Gen 1 hub, the CS1822 delivers data transfer rates up to 5 Gbps, allowing you to accelerate multimedia operations and share USB peripherals with ease.
Integrating these outstanding functionalities, the CS1822 provides a great advantage for those doing CGI work, graphic design, video post production, etc. to operate multiple tasks smoothly.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 8.3" |
| Width | 3.5" |
| Height | 2.2" |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 2-Port USB 3.0 4K HDMI KVMP Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Model | CS1822 |
| Package Contents | <ul> <li>2-Port USB 3.0 4K HDMI KVMP Switch</li> <li>2 x HDMI 2.0 Cables</li> <li>2 x USB 3.0 Cables</li> <li>2 x Audio Cables</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
Show all 23 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Number of USB Ports | 6 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Weight (Approximate) | 1.63 lb |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CS1822 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVMCBL from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


