2PORT GIGABIT SWITCH
2PORT GIGABIT SWITCH
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- With PoE+ Port, transfer data and up to 25.5 W of power on a single cable toplaces where a power outlet is not present
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 2 ports
- PoE+ port to receive data and up to 25.5 W of power on a single cable in places where a power outlet is not available
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Twisted Pair media support for efficient and reliable connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CyberData 2-Port PoE Gigabit switch is designed to expand a single PoE network connection into one or two PoE network ports.
Pass through PoE power
The CyberData 2-Port PoE Gigabit switch is powered from a single 802.3at or 802.3af network switch and passes that power through to one or two of the downstream switch ports.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.6" |
| Width | 3.5" |
| Bypass | No |
| Height | 1.2" |
| Modular | No |
| LRE Port | No |
| Brand Name | CyberData |
| Manageable | No |
| Stack Port | No |
| Form Factor | Desktop |
| Uplink Port | No |
Show all 35 specsShow fewer
| Manufacturer | CyberData Corporation |
|---|---|
| Power Source | PoE+ |
| Product Name | 2-Port PoE Gigabit Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Layer Supported | 2 |
| Management Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Package Contents | <ul><li>2-Port PoE Gigabit Switch</li><li>Mounting Screws</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 8.96 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 011187 |
| Certifications & Standards | <b>IEEE Standards:</b><br><ul><li>802.3</li><li>802.3u</li><li>802.3ab</li><li>802.3x</li></ul> |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberdata.net |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 2 |
| Total Number of Network Ports | 2 |
| Redundant Power Supply Supported | No |
Related Products
More in PT-AC from CYBERDATA and similar brands
USB 12V PWD CUSTOM 3.66 METERS R NCNR ITEM
NEED L LOCK CRIMPING PLIERS
NEW_MEDIA_HANGER_ASSY PX240
More from CYBERDATA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


