
2PK COMPACT FULL-RANGE PENDANT PRICE PER PAIR
2PK COMPACT FULL-RANGE PENDANT PRICE PER PAIR
Key Features
- Listen to your favorite music and enjoy great sound with optimal audio output and maximum playback efficiency
- 5.25" speaker size to better suit your specific sound output and placement requirements with reliable audio quality efficiency
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 18 Hz-78 Hz
- Uproar the bass as loud as you want with 150 W RMS power without any blaring
- 5.25" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 0.75" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Delivers exceptional sound with 78 Hz maximum frequency response
- 86 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- In-ceiling form factor for added reliability and dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Control 65P/T is a compact full-range, two-way pendant-type loudspeaker that provides superb sound reproduction and very consistent, wide coverage for rooms with open architecture ceilings and other locations where a pendant form factor is desired.
JBL's patent-pending Radiation Boundary Integrator® (RBI) technology, adapted from the groundbreaking VERTEC™ Series of line array loudspeakers, delivers consistent coverage of the listening area. Combining a large 200 mm (8 in) diameter waveguide with low-frequency projection apertures, the two coaxially-mounted drivers provide a seamless integration of coverage, resulting in extremely even pattern control and coverage where all listeners hear a consistent, high-fidelity sound quality. The wide 120° coverage pattern allows for the use of fewer speakers, reducing the cost of the installed system without sacrificing performance.
Tech Specs
| Height | 10.2" |
|---|---|
| Diameter | 9.3" |
| Impedance | 8 Ohm |
| Brand Name | JBL Professional |
| Form Factor | Pendant Mount |
| Sensitivity | 86 dB |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Product Line | Control |
| Product Name | Control 65P/T Compact Full-Range Pendant Loudspeaker with RBI |
| Product Type | Speaker |
| Speaker Size | 5.25" |
| Product Color | White |
Show all 32 specsShow fewer
| Product Model | 65P/T |
|---|---|
| Crossover Type | 2-way |
| Product Family | Control |
| Woofer Material | Polypropylene |
| Package Contents | <ul><li>Control 65P/T Compact Full-Range Pendant Loudspeaker with RBI</li><li>2 x Suspension Cable Systems</li><li>2 x 2-pin Removable Locking Euro-block Connectors</li><li>2 x Rubber Covers for Euro-block Connectors</li></ul> |
| Product Material | Rubber |
| RMS Output Power | 150 W |
| Country of Origin | China |
| PMPO Output Power | 300 W |
| Woofer Driver Size | 5.25" |
| Tweeter Driver Size | 0.75" |
| Sound Pressure Level | 105 dB |
| Weight (Approximate) | 8.16 lb |
| Woofer Driver Material | Polypropylene |
| Tweeter Driver Material | Soft Dome |
| Manufacturer Part Number | C65PTWH |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1480</li><li>UL1876</li><li>IEC60849/EN60849</li><li>UL1598</li><li>UL2239</li><li>TUV</li><li>CSA Class 3426-01</li><li>CSA Class 3426-81</li><li>Mil Spec 810</li><li>IP44</li><li>IEC 529</li></ul> |
| Maximum Frequency Response | 78 Hz |
| Minimum Frequency Response | 18 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.harman.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SPKR from HARMAN PRO and similar brands
More from HARMAN PRO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



