
2PK PREMIUM IN-CEIL COAX W/6.5IN PRICE PER PAIR
2PK PREMIUM IN-CEIL COAX W/6.5IN PRICE PER PAIR
Key Features
- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- The 2-way In-ceiling speakers provide the finest sound coverage
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 55 Hz-20 kHz
- Handles up to 75 W of RMS power
- 6.50" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 1" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Delivers reliable sound with 20 kHz maximum frequency response
- 91 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- In-ceiling form factor for your convenience and simplicity of usage
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Control 47C/T is a premium in-ceiling professional loudspeaker designed for applications that require extremely wide bandwidth along with very consistent coverage.
Featuring JBL's exclusive conical Radiation Boundary Integrator (RBI), the RBI provides a large waveguide for the tweeter while low-frequency sound projects through specially-designed apertures in the RBI, allowing for a seamless integration of coverage between the two coaxially-mounted drivers. The result is extremely consistent sound character with very little variation throughout the listening space. The wide coverage allows for the use of fewer loudspeakers compared to speakers with less consistent coverage control, while at the same time providing better coverage of the area.
Tech Specs
| Depth | 10.20" |
|---|---|
| Diameter | 12" |
| Impedance | 8 Ohm |
| Brand Name | JBL |
| Form Factor | In-ceiling |
| Sensitivity | 91 dB |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Product Line | Control |
| Product Name | Control 47C/T Speaker |
| Product Type | Speaker |
| Product Model | 47C/T |
| Crossover Type | 2-way |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Family | Control 40 |
|---|---|
| Product Series | 40 |
| Woofer Material | Polypropylene |
| Package Contents | <ul><li>Control 47C/T Speaker</li><li>C-ring Support Backing Plate</li><li>2 x Tile Support Rails</li><li>Knockout Strain Relief</li><li>Cutout Template</li><li>Paint Shield</li><li>Grills</li><li>2 x Removable Locking Multi-pin Connectors</li></ul> |
| Product Material | Aluminum |
| RMS Output Power | 75 W |
| Country of Origin | China |
| PMPO Output Power | 150 W |
| Woofer Driver Size | 6.50" |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Sound Pressure Level | 116 dB |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Woofer Driver Material | Polypropylene |
| Tweeter Driver Material | Dome |
| Manufacturer Part Number | CONTROL 47C/T |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1480</li><li>UL2043</li><li>NFPA90</li><li>NFPA 70. S7232/UL</li><li>UL1876</li><li>IEC60849/EN60849</li></ul> |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 55 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.harman.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SPKR from HARMAN PRO and similar brands
More from HARMAN PRO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



