2FT POWER EXTENSION CORD 18AWG 10A C14 TO C13 COMPUTER CABLE
2FT POWER EXTENSION CORD 18AWG 10A C14 TO C13 COMPUTER CABLE
Key Features
- UL Listed
- C13 - C14
- 18AWG SJT, 10A, 100-250V
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's line of AC power cords offer PC users a solution to their power connectivity problems. This handy 4ft. cord can be used to extend the power cord on any PC or device with a C14 plug. Features an IEC-320-C14 to IEC-320-C13 connection. UL listed.
Tech Specs
| Frequency | 60 Hz |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 2 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | P004-002 Power Extension Cord |
| Product Type | Power Extension Cord |
| Product Color | Black |
| Product Model | P004-002 |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| Device Supported | Computer |
Show all 19 specsShow fewer
| Country of Origin | Vietnam |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Manufacturer Part Number | P004-002 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PDU from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
2FT PWR EXTENSION CORD 18 AWG 10A C14 TO C13 BLUE COMPUTER CABLE
2FT POWER EXTENSION CORD 14AWG 15A C14 TO C13 HEAVY DUTY ORANGE
2FT PWR EXTENSION CORD 18 AWG 10A C14 TO C13 RED COMPUTER CABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.