2703LM 27IN WIDE LCD MED GRADE TOUCH FULL HD PROJECTED CAP
2703LM 27IN WIDE LCD MED GRADE TOUCH FULL HD PROJECTED CAP
Key Features
- The Full HD lcd touchscreen monitor is perfect for retail, hospitality, and point-of-sale applications
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- The 300 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- Features HDMI input for seamless connection with PCs, Blu-ray players, and advanced gaming consoles for high-quality visuals
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DICOM Medical Grade Touchscreen Monitors
The 03-Series Medical Grade Touchscreen Monitors merge best-in-class touchscreen technology with DICOM Part 14 functionality to help enhance clinical review for healthcare providers while increasing patient engagement. With a compact form factor and sleek design, the touchscreen monitors are well-suited for EMR documentation, image viewing, clinical collaboration, deployment within the laboratory and pharmacy and for integration into medical devices.
IP-54 Rating
Sealed against dirt, dust and liquids, delivering a reliable, easy-to-sanitize solution.
IEC 60601
IEC 60601 compliant power supply included.
DICOM 14
Ensures accurate and uniform image reproduction for reliable review.
Integrated Touch
TouchPro® PCAP offers a 10-touch tablet-like experience with capability for use with wet or dry gloves.
Built-to-Last
Backed by Elo's 3-year standard warranty with optional EloCare service offerings.
Easy to Clean
Increase safety for healthcare providers and patients with the easy-to-clean touchscreen displays.
DICOM 14 -Designed for Consistent Image Review
Get the image accuracy you need during clinical review with the 03-Series medical grade touch screen monitors. To help ensure healthcare providers and patients can view clear, accurate and consistent medical images, the displays are pre-calibrated from the factory per AAPM secondary display guidelines in compliance with the DICOM 14 GSDF curve.
Enhancing Clinical Workflow with Touch
From analyzing X-rays and scans to reviewing vitals, lab results and medical history, adding touchscreens into the clinical workflow creates efficiencies while improving the patient and provider experience.
Purpose-built for Healthcare
The 03-Series medical grade touch screen monitors offer flexibility for installation in a variety of healthcare environments to support increased communication among patients and healthcare providers.
Medical Device Ready
With a full line of touch technologies and display solutions, Elo can help develop and customize products for almost any medical device including ventilator monitors, anesthesia monitors, patient monitors and medication dispensers. From operating rooms to patient rooms, laboratories and anywhere healthcare is provided, Elo products are well-suited for medical applications where consistent and long-lasting quality and touch performance are critical.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.8" |
| Width | 25.5" |
| Height | 15.5" |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Elo |
| Brightness | 300 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
Show all 48 specsShow fewer
| Screen Mode | Full HD |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Product Name | 2703LM 27" Medical Grade Touchscreen Monitor |
| Product Type | LCD Touchscreen Monitor |
| Product Color | White |
| Product Model | 2703LM |
| Response Time | 14 ms |
| Product Family | 03 |
| Product Series | 03 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 9.17" |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Touchscreen Type | TouchPro Projected Capacitive |
| Width with Stand | 25.50" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 17.75" |
| Screen Size Class | 27" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 82 kHz |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Weight (Approximate) | 15.72 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time Details | 14 ms Typical |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | E659793 |
| Manufacturer Website Address | http://www.elotouch.com |
| Weight with Stand (Approximate) | 22.64 lb |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PP-TS from ELO - TOUCHSCREENS and similar brands
2270L 22IN WIDE LCD FHD PCAP10T USB CNTRL ANTIGLARE 0BZ VGA/DP/HDMI
ET1304LS-2UWA-1-GY-NS-G 1304LS 13.3IN WIDE LCD DESKTOP FULL
2470L 24 WIDE LCD FHD PCAP 10T USB CNTRL ANTIGLARE 0BZ VGA/DP/HDMI
More from ELO - TOUCHSCREENS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

