22IN 2202L MONITOR FHD PCAP USB CLEAR ZB VGA HDMI BLACK NO STAND
22IN 2202L MONITOR FHD PCAP USB CLEAR ZB VGA HDMI BLACK NO STAND
Key Features
- Experience vivid colors and sharp contrast with full hd lcd touchscreen monitor for immersive viewing
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- The 250 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI interface delivers premium audio and video quality with single-cable convenience for clutter-free connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
2202L Touchscreen Monitor
The Elo 02-Series of Touchscreen Monitors designed with seamless style across all sizes includes four options - a 19-inch square aspect ratio display and 22, 24 and 27-inch wide aspect ratio displays. With a compact form factor and clean design for easy integration, the 02-Series monitors are well-suited for point-of-sale, point of information, signage and hospitality applications. And with a variety of peripherals, the monitors can be transformed to meet the demands of your blueprint.
Brilliant Displays from 19 to 27-inches
The brilliant touchscreens with Elo's industry-leading TouchPro® PCAP technology offer wide viewing angles with impeccable image clarity, resolution, and light transmission for accurate touch response and vivid images. With up to 10 touches enabled, the 02-Series Monitors, provide a tablet-like experience.
Well-Suited for...
Not all businesses have the same needs. Whether you need a touchscreen at the point of sale to process a transaction or in a restaurant to enable self-service for guests to view your menu and submit their order, the line of 02-Series monitors can support the installation needs with ease while maintaining a modern, sleek aesthetic.
Elo Edge Connect™ Lets You do More!
Built with versatility in mind, the Elo Edge Connect system offers a wide assortment of peripheral options. Whether for endless aisle, self-order or collaboration applications, you can seamlessly attach any combination of up to four peripherals to the edge of the touchscreen creating a bespoke solution. And, you can add or move them later as your needs change!
Fingerprint Reader
The Biometric Fingerprint Reader can be attached to provide secure and quick login.
MSR
Elo offers the flexibility of integrating payment devices, including a Magtek 3-track encryptable MSR payment terminal.
Barcode Scanner
Enhance self-service checkout and price-checker applications by coupling a high-performance barcode scanner onto the Elo touchscreen.
NFC
The Near Field Communication (NFC) adapter can be integrated for easy mobile payments with just a touch of the phone.
One for You. One for Your Customers.
Offer your customers a point of interaction by adding a touchscreen for them to review their transactions, participate in loyalty programs or see the latest promotion.
Mount with Flexibility
Customers demand a seamless shopping experience from first step into the store through check-out. From the stands that come with the monitors to pole mounts, shelf mounts, wall mounts and 3rd party VESA mounts, the touchscreens can be integrated with ease.
The Elo Advantage
Customization
Elo offers customized solutions with everything from slight modifications to ground up designs. If you need something customized.
Global Reach
Elo products are distributed and available across the globe. Every 21 seconds, an Elo touchscreen is installed somewhere in the world.
Long Life Cycle
We do everything in our power to minimize design changes and we've kept some monitors available to order for over seven years
Built-to-Last
The 02-Series Touchscreen Monitors deliver the quality and reliability Elo is known for and are backed by our 3-year standard warranty with an optional extension to 5-years. We design, build and are responsible for the complete solution,with touch integrated from the start.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.7" |
| Width | 20.7" |
| Height | 12.9" |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Elo |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Shelf Mount |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Show all 39 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Product Name | 2202L 22" Touchscreen Monitor - Stand Not Included |
| Product Type | LCD Touchscreen Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | 2202L |
| Response Time | 25 ms |
| Product Family | 02 |
| Product Series | 02 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Touchscreen Type | TouchPro Projected Capacitive |
| Country of Origin | China |
| Screen Size Class | 22" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 82 kHz |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 10.47 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Manufacturer Part Number | E126096 |
| Operating Power Consumption | 22.50 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.elotouch.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PP-TS from ELO - TOUCHSCREENS and similar brands
2270L 22IN WIDE LCD FHD PCAP10T USB CNTRL ANTIGLARE 0BZ VGA/DP/HDMI
ET1304LS-2UWA-1-GY-NS-G 1304LS 13.3IN WIDE LCD DESKTOP FULL
2470L 24 WIDE LCD FHD PCAP 10T USB CNTRL ANTIGLARE 0BZ VGA/DP/HDMI
More from ELO - TOUCHSCREENS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
