
25FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE DUAL LINK TMDS DVI-D 2560X1600 M/M
25FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE DUAL LINK TMDS DVI-D 2560X1600 M/M
Key Features
- For use with Dual or Single TMDS Link specified equipment
- Compatible with Flat Panel Displays, Digital CRT Displays and Projectors
- Provides bandwidth for resolutions up to 2560 x 1600
- High Speed Digital Transmission to 9.9Gbps
- Superior molded cables with foil/braid shielding for maximum EMI/RFI protection
- Check monitor manufacturers cable length specs - may need Tripp Lite B120-000 DVI Extender
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 25 foot DVI Dual Link TMDS cable delivers the high performance, high bandwidth needed for todays digital video displays. Note: Review your monitor manufacturers specifications for a stated maximum DVI cable length. While many monitors only support a 5 meter (16ft) DVI cable, simply adding a Tripp Lite DVI Extender will guarantee full digital signal strength at any length up to 150ft. Gold plated contacts ensure excellent conductivity, while double shielding (foil and braid) provides maximum EMI/RFI protection. Use in conjunction with DVI video cards that are specified as Dual or Single Link. Both DVI connectors are molded, have integral strain relief for long life reliability, and ferrite collars to drain off extraneous electrical interference. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Features | Molded |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Length | 25 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | DVI-D Dual Link TMDS Cable |
| Product Type | Video Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | P560-025 |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Height | 12" |
Show all 23 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>DVI-D Dual Link TMDS Cable</li><li>DVI Dual Link TMDS cable - DVI-D, M/M, 25'</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Additional Information | <p>Resolution supported up to 2048 x 1536.</p> |
| Manufacturer Part Number | P560-025 |
| Certifications & Standards | <p>DVI DDWG</p> |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.43 lb |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VIDCBL from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV and similar brands


3FT HDMI CABLE HIGH SPEED HD DIGITAL VIDEO/AUDIO 4KX2K M/M

3FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
6FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE DUAL LINK TMDS DVI-D 2560X1600 M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
