25-PACK UNIVERSAL LAPTOP LOCK 6.6FT SERIALIZED SECURITY CABLE
25-PACK UNIVERSAL LAPTOP LOCK 6.6FT SERIALIZED SECURITY CABLE
Key Features
- 25-PACK UNIVERSAL 3-IN-1 LAPTOP LOCK: Compatible with Noble Wedge®; K-Slot (T-Bar), and Nano lock slots using an adjustable lock tip; 6.6ft (2m) and 0.17in (4.4mm) thick cut-resistant carbon steel cable; Lock can withstand a pull force of up to 202lb
- SERIALIZED FOUR-DIGIT COMBO LOCK: Each lock has a unique pre-set code linked to a serial number; Backup the master list of combinations using the included QR Code sheet for easy asset management; Combination recovery available upon request
- COMPATIBILITY: Bulk-pack universal locking cable for laptop works with HP, Dell, Microsoft, and others; Notebook anti-theft lock is not brand-specific for future-proof compatibility with industry-standard security slots; Secure office and lab equipment
- CLEVER DESIGN: Ball joint enables 360° rotation, and the elbow joint's 90° pivot help reduce coiling and minimize strain on the slot; Protective spacers are included to prevent damage to the laptop and improve the fit; Carbon steel cut resistant cable
- FLEXIBLE INSTALLATION: Included hook & loop strap keeps portable notebook cable lock organized; Accessorize with anchor locks LTANCHOR, KSLTAD, and LTANCHORL (sold separately) to safeguard equipment that lacks a security slot
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 25-Pack Universal Laptop Lock is a versatile solution compatible with Noble Wedge®; K-Slot (T-Bar), or Nano, providing flexibility and convenience.
Adaptable Security
A unique on-the-fly lock tip mechanism allows to quickly adapt the lock tip to different security slots. Simply rotate the lock selection dial to change the shape of the lock tip to match the security slot, all without the need to carry different lock tips or use special tools. The cut-resistant steel security cable is 6.6ft (2m) long and 0.17in (4.4mm) thick, providing reach and durability.
Serialized Combination Lock
Each lock comes with its own pre-set combination code for streamlined security management for IT administrators working with multiple locks. The lock can withstand a pull force of 202lb (91.6kg) for K-slot, 164.4lb (74.6kg) for Nano, and 110.2lb (50kg) for Noble Wedge®; ensuring your computer or other devices remains safe from theft.
Note: The pull force values mentioned may vary if the security slots do not comply with the design standards specified by their respective manufacturers.
Widely Compatible
The versatile bulk-pack security lock is not limited to laptops or notebooks only. Use this lock to secure other devices such as docking stations, monitors, printers, SFF computers, projectors, oscilloscopes, or other office and lab equipment, expanding its utility. The lock is future-proof as it works with previous and newer computers from various brands, including HP, Dell, Microsoft, and more. Different thickness spacers are provided to ensure a better fit for your device.
Full-Motion Lock Design
The diameter of the lock head is 0.4in (14mm) and features a ball joint design that allows for 360° rotation and 90° pivot of the lock head. This flexibility reduces coiling and minimizes strain on the notebook slot, enhancing durability and usability.
Tech Specs
| Width | 0.6" |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Length | 78.7" |
| Diameter | 0.4" |
| Thickness | 173.2 mil |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Cut Resistant |
| Cable Length | 6.60 ft |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Line | Universal |
| Product Name | Universal Cable Lock |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Type | Cable Lock |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Family | Universal |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li> Universal Cable Lock</li><li> 25 x Hook-and-Loop Straps</li><li> 75 x Bumper Spacers</li><li> 25 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Office |
| Packaged Quantity | 25 |
| Security Features | Wedge Lock Slot |
| Weight (Approximate) | 5.15 oz |
| Lock Configuration Type | Patented T-bar/Combination Lock |
| Manufacturer Part Number | UNIVCS25-LAPTOP-LOCK |
| Lock Configuration Feature | Serialized |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SECACC from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






