LAPTOP NANO CABLE LOCK 6.6FT COMPUTER DESK ANTI-THEFT SECURITY
LAPTOP NANO CABLE LOCK 6.6FT COMPUTER DESK ANTI-THEFT SECURITY
Key Features
- NANO SLOT COMPATIBLE LAPTOP LOCK:
- Laptop combination lock with Nano lock tip and 6.6ft (2m) anti-theft cut-resistant cable; Zinc-alloy plated lock body; Compact design for ultra-slim notebooks; Includes hook-and-loop strap for storage
- ULTRA SLIM DESIGN:
- Lock features an off-center lock tip to allow an Ultrabook or slim laptop to lie flat; 360° rotating lock head for added flexibility reducing strain on the security slot; Lock head diameter 0.55in (14mm)
- 4-DIGIT COMBINATION LOCK
- : Keyless 4-digit user resettable code allows for 10,000 possible combinations; Laptop cable lock with cut-resistant 0.16-inch (4mm) thick carbon steel cable; Spacer near the lock tip prevents scuffing the laptop or device
- WIDE COMPATABILITY:
- This locking cable for laptop is not brand-specific and works with a broad range of (ultrathin) notebooks and 2-in-1 laptop computers or other compatible office and lab equipment; Lock can withstand a pull force of up to 135lb (61kg)
- FLEXIBLE INSTALLATION:
- Route the long cable through a grommet hole or a table leg; Accessorize with anchor locks LTANCHOR & LTANCHORL (sold separately) to secure equipment to almost any flat surface
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Nano Laptop Lock is designed to deter theft of laptops and ultra-slim notebook computers. The security lock features a 6.6ft (2m) cut-resistant steel cable, making it a durable and reliable solution for securing laptops and other devices with a Nano security slot.
The off-center lock tip is specifically designed to allow most Ultrabook or thin laptop to remain flat when the lock is attached. The lock head, with a diameter of 0.55" (14mm) and capable of 360 rotation, provides flexibility that reduces coiling and alleviates strain on the notebook slot.
A pre-installed protective foam spacer near the tip of the lock prevents scuffing of the laptop or peripheral device.
The keyless cable lock allows users to set a unique combination code and supports up to 10,000 combinations for increased security. The lock can withstand up to 135lb (61.2kg) of pulling force, providing a layer of physical security for the computer or other desktop peripherals.
The versatile security lock is not limited to laptops or notebooks. It can be used to secure other devices such as docking stations, monitors, printers, SFF computers, projectors, oscilloscopes or other office and lab equipment expanding its utility.
Combine the safely cable with anchor locks LTANCHOR & LTANCHORL (sold separately) to secure equipment to almost any flat surface.
Tech Specs
| Width | 5.9" |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Length | 7.1" |
| Thickness | 160 mil |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Theft Resistant |
| Cable Length | 6.60 ft |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Line | Slim |
| Product Name | Laptop Security Lock |
| Product Type | Cable Lock |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Family | Slim |
| Device Supported | Projector |
| Package Contents | <ul><li> 1 x Laptop Security Lock</li><li> 1 x Hook-and-Loop Strap</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Product Material | Carbon Steel |
| Application/Usage | Office |
| Packaged Quantity | 1 |
| Locking Combination | 4-digit |
| Lock Configuration Type | Combination Lock |
| Manufacturer Part Number | SNANOC4D-LAPTOP-LOCK |
| Lock Configuration Feature | Resettable |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SECACC from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






