24W BOOST CHARGE DUAL USB-A WALL CHARGER + USB-A TO USB-C
24W BOOST CHARGE DUAL USB-A WALL CHARGER + USB-A TO USB-C
Key Features
- 24W/4.8 amps total output
- Dual ports charge two devices at once
- Compatible with any device that uses a USB-A cable
- 1m/3.3ft. USB-A to USB-C cable included
- 2-year warranty and $2,500 Connected Equipment Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
CHARGE TWO DEVICES FROM ONE OUTLET
The BOOST?CHARGE Dual USB-A Wall Charger allows you to conveniently charge two phones, power banks, or tablets at the same time. It's perfect when multiple devices need a charge and space is limited.
POWER UP QUICKLY
This charger features two USB-A ports, each offering 12 watts to charge your devices faster than a standard 5-watt charger. Simply plug the charger into a wall socket and you're ready to power up two mobile devices.
READY TO CONNECT
A 1-meter/3.3-foot USB-A to USB-C cable is included for your convenience. You can quickly and easily start charging your device, right out of the box.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Width | 1.1" |
| Height | 2.3" |
| Length | 2.2" |
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-C | Yes |
| Cable Length | 3.30 ft |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge |
| Product Name | BoostCharge Dual USB-A Wall Charger 24W + USB-A to USB-C cable |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <ul> <li>iPhone 14</li> <li>iPhone 14 Pro</li> <li>iPhone 14 Plus</li> <li>iPhone 14 Pro Max</li> </ul> |
Show all 19 specsShow fewer
| Device Supported | USB Type A Device |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>BoostCharge Dual USB-A Wall Charger 24W + USB-A to USB-C cable</li> <li>1m/3.3ft. USB-A to USB-C Cable</li> </ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Maximum Output Power | 24 W |
| Maximum Output Current | 4.80 A |
| Manufacturer Part Number | WCE001DQ1MWH |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in PWROPT from BELKIN MOBILE and similar brands
20W CAR CHARGER STANDALONE BLK 03-RETAIL BOX

30W USB-C CAR CHARGER CAR CHARGER WITH PPS TECHNOLOGY BLA

20W USB-C PPS WALL CHARGER
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



