
24PORT CAT5E RJ45 PATCH PANEL T568A/B 1U RACKMOUNT
24PORT CAT5E RJ45 PATCH PANEL T568A/B 1U RACKMOUNT
Key Features
- Cat5e RJ45 Jacks on both sides of the panel
- Installs easily in 19" racks or wall-mounts
- Cable management bar keeps patch cables tidy
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 24-Port Cat5e Feed-Through patch panel provides patching without punching down bulk wire to the back of the panel. Fully meets or exceeds Cat5e specifications - works with USOC, T568A, and T568B wiring. 19" width mounts easily in 2-Post Relay Rack, or a Wall-Mount Hinged Rack. Detachable cable management bar keeps patch cables neat and tidy on the back of the panel.
Tech Specs
| Width | 19" |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 24 Port Cat5e Feed-Through Patch Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Product Color | Black |
| Product Model | N054-024 |
| TAA Compliant | Yes |
| Package Contents | <ul><li>24 Port Cat5e Feed-Through Patch Panel</li><li>24-Port Cat5e Feed-Through 1U Patch Panel</li><li>Detachable Cable Management Bracket</li><li>Package of 24 4" Wire Ties</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
Show all 19 specsShow fewer
| Compatible Rack Unit | 1U |
|---|---|
| Compatible Rack Width | 19" |
| Number of RJ-11 Ports | 24 |
| Total Number of Ports | 24 |
| Manufacturer Part Number | N054-024 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CBLPNL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

2PORT METAL DINRAIL MOUNTING MODULE FOR SNAPIN KEYSTONE JACKS
12PORT CAT5E/6 RJ45 USB HDMI PATCH PANEL 1U RACKMOUNT
16PORT CAT5E/6 RJ45 USB HDMI PATCH PANEL 1U RACKMOUNT
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.