
24PORT 1U CAT6A PATCH PANEL RM/STP SHIELDED/FEEDTHROUGH RJ45
24PORT 1U CAT6A PATCH PANEL RM/STP SHIELDED/FEEDTHROUGH RJ45
Key Features
- Meets or exceeds Cat6a specifications
- 24 shielded RJ45 coupler jacks on both sides
- Cable management bar keeps patch cables organized
- Rated for 10 Gbps Ethernet data transfer speeds
- Mounts into 1U of EIA-standard 19 in. racks
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The N254-024-SH-6A 24-Port 1U Rack-Mount STP Shielded Cat6a Feedthrough Patch Panel meets or exceeds Cat6a specifications and works with USOC, T568A and T568B wiring to comply with industry standards. Fully rated for 10 Gbps Ethernet data transfer speeds, this low-profile patch panel manages and organizes the cabling in your high-density network. No 110 punchdown termination is required. Just plug your Cat6a cables into the 24 fully shielded RJ45 coupler jacks on both sides of the panel. The detachable cable management bar keeps patch cables neat, tidy and efficiently organized on the back of the panel. Ports are clearly numbered and labeled to help you identify connections. Mounts easily into 1U of an EIA-standard 19-inch rack. Grounding wire included. Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases.
Features
Manages and Organizes High-Density Network Cabling
- Meets or exceeds Cat6a specifications
- Works with USOC, T568A and T568B wiring to comply with industry standards
- Fully rated for 10 Gbps Ethernet data transfer speeds
Top-Quality Performance and Efficiency
- 24 fully shielded RJ45 coupler jacks on both the front and rear
- Ports are numbered and labeled for easy connection identification
- Low-profile form factor requires no 110 punchdown termination
Cable Management Bar on Rear
- Detachable bar keeps patch cables neat, tidy and organized
Quick, Easy Installation
- Mounts easily into 1U of EIA-standard rack
- Includes grounding wire
TAA Compliant
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule Purchases
Tech Specs
| Brand Name | Tripp Lite series |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | N254-024-SH-6A 24-Port 1U Rack-Mount STP Shielded Cat6a Feedthrough Patch Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Product Model | N254-024-SH-6A |
| TAA Compliant | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>24-Port 1U Rack-Mount STP Shielded Cat6a Feedthrough Patch Panel, RJ45 Ethernet</li> <li>Detachable Cable Management Bar</li> <li>Grounding Wire</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Compatible Rack Width | 19" |
| Total Number of Ports | 24 |
Show all 17 specsShow fewer
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N254-024-SH-6A |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CBLPNL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

2PORT METAL DINRAIL MOUNTING MODULE FOR SNAPIN KEYSTONE JACKS
12PORT CAT5E/6 RJ45 USB HDMI PATCH PANEL 1U RACKMOUNT
16PORT CAT5E/6 RJ45 USB HDMI PATCH PANEL 1U RACKMOUNT
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.