
240V EXTENDED BATTERY MODULE SELECT EATON 9PX G2 UPS SYSTEMS 3U
240V EXTENDED BATTERY MODULE SELECT EATON 9PX G2 UPS SYSTEMS 3U
Key Features
- Solution for a battery that is about to expire, so you can replace it whenever needed
- Valve-regulated/User Replaceable battery characteristics provide optimal charging results with added usability
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
- With 240 V DC battery, never run out of power and keep your UPS operational at all times
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Backup Battery Module Gives Your Compatible Eaton UPS System Extended Runtime
The 9PXEBM240RTG2 offers extended battery runtime when used in conjunction with Eaton's 9PX8KG2, 9PX8KTF5G2, 9PX11KG2, 9PX11KTF11G2, 9PX11KTF11MG2, and 9PX11KTF5G2 9PX UPS systems. It can also be daisy-chained for a maximum of 12 auto-detected battery packs to deliver even longer extended-run operation. Heavy-gauge cabling with high-current DC connectors is included for safe, simple installation.
Supports 3U Rack or Tower Installation
This backup battery pack's multi-use form factor supports mounting in 3U of space in an EIA-standard 19-inch rack using the included 4-post rail kit. You can also adapt it for tower installation using the included support stands. For installation in 2-post racks, one RK2PC mounting kit (sold separately) is required for each UPS, EBM, PPDM or transformer.
Tech Specs
| Depth | 26.4" |
|---|---|
| Width | 17.3" |
| Height | 5.1" |
| Brand Name | Eaton |
| Energy Star | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9PXEBM240RTG2 Battery Unit |
| Product Type | Battery Unit |
| Compatibility | <p><strong>Eaton's 9PX G2 UPS Systems:</strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>9PX8KG2 </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>9PX8KTF5G2</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>9PX11KG2</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>9PX11KTF11G2</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>9PX11KTF11MG2</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>9PX11KTF5G2</li></ul> |
| Hot Swappable | Yes |
| Product Model | 9PXEBM240RTG2 |
Show all 24 specsShow fewer
| Output Voltage | 240 V DC |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>9PXEBM240RTG2 Battery Unit</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>External Battery Cable, 1 ft. (0.3 m)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Tower Support Stands</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Rack-mounting Hardware</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Start Guide</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | Philippines |
| Weight (Approximate) | 143 lb |
| Battery Characteristics | Valve-regulated/User Replaceable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | 9PXEBM240RTG2 |
| Certifications & Standards | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>NOM (Mexico)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>cUL Listed</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EN 62040-2</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CE (Europe)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>FCC (USA)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>FCC Part 15 Class A (USA)</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS-B from EATON and similar brands


5S1500LCD 5S1500G REPLACEMENT BATTERY PACK
BAT 9AH-2B ASSY 7083/EATON S.P.P.
5SC750 5SC750G REPL BATTERY PACK
More from EATON
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



