
2400W INVERTER CHARGER 120V 24VDC ATS RJ45 HARDWIRE
2400W INVERTER CHARGER 120V 24VDC ATS RJ45 HARDWIRE
Key Features
- Delivers clean 120V AC power from AC or DC power source
- 2400W continuous output power; 4800W peak power
- Auto-transfer switching option for UPS operation
- Protects against blackouts, surges and EMI/RFI line noise
- Rugged polycarbonate housing resists moisture and impact
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's APS2424 DC-to-AC inverter with automatic line-to-battery transfer and integrated charging system serves as an extended run UPS, a standalone power source or an automotive inverter. Supplies up to 2400 watts of continuous 120V AC power from any 24V battery or automotive DC source. OverPower inverter output feature temporarily provides up to 150% of the continuous output for 1-60 minutes, and DoubleBoost inverter output feature delivers up to 200% of the continuous output for up to 10 seconds, providing the extra power needed to cold start heavy-duty tools and motorized equipment. When hardwire AC input is energized, commercial power passes through to connected equipment and the battery set is recharged via 3 stage, 14/55 amp charging system. In UPS mode, the APS system responds to blackouts and voltage fluctuations with a near instantaneous automatic transfer to battery-derived AC output. Supports an unlimited amount of runtime with any number of user-supplied batteries.
Tech Specs
| Depth | 16.3" |
|---|---|
| Width | 8.5" |
| Height | 7.3" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | Hardwired |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | PowerVerter |
| Product Name | PowerVerter APS APS2424 DC-to-AC Inverter |
| Product Type | Power Inverter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Product Color | Black |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Model | APS2424 |
|---|---|
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Series | APS |
| Peak Power Load | 4800 W |
| Package Contents | <ul><li>PowerVerter APS APS2424 DC-to-AC Inverter</li><li>Instruction Manual with Warranty Information</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Weight (Approximate) | 39 lb |
| Continuous Power Load | 2400 W |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | APS2424 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in INVERT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


150W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 1 OUT CIGARETTE LIGHTER PLUG

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 1 OUT 2 USB CHARGING PORTS 2.1A

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER CUP HOLDER 2 OUT 2 USB CHARGE PORTS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.