
2400W INDUSTRIAL INVERTER 120V 24VDC 2 OUT 5-15/20R AUTO OVERLOAD
2400W INDUSTRIAL INVERTER 120V 24VDC 2 OUT 5-15/20R AUTO OVERLOAD
Key Features
- Designed for heavy duty and motor loads
- 24V DC input; 120V AC output; 2 outlets
- 2400W continuous output
- Peak surge output: OverPower (up to 1 hour)—3600W; Double-Boost (up to 10 seconds)—4800W
- High-efficiency power conversion
- Automatic overload protection
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Continuously supplies up to 2400W of 120V AC power to 2 AC outlets from any 24V battery or automotive DC source. Frequency control locks AC output at 60Hz for operating stability of motor loads. Includes a set of high current DC input terminals for simple, permanent installation. Highly reliable large transformer design specializes in powering motors and other inductive loads with high-current startup needs.
Tech Specs
| Width | 8.5" |
|---|---|
| Height | 7.3" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15/20R |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | PowerVerter |
| Product Name | PowerVerter Plus PV2400FC 2400W Power Inverter |
| Product Type | Power Inverter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Product Color | Black |
| Product Model | PV2400FC |
Show all 25 specsShow fewer
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
|---|---|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Series | Plus |
| Peak Power Load | 4800 W |
| Package Contents | <ul><li>PowerVerter Plus Inverter 2400W</li><li>PV2400FC Inverter</li><li>Instruction manual</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage Range | 20 V DC - 30 V DC |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Weight (Approximate) | 40.20 lb |
| Continuous Power Load | 2400 W |
| Manufacturer Part Number | PV2400FC |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in INVERT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


150W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 1 OUT CIGARETTE LIGHTER PLUG

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 1 OUT 2 USB CHARGING PORTS 2.1A

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER CUP HOLDER 2 OUT 2 USB CHARGE PORTS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.