
24 TOUCH MONITOR LED FHD 1920X1080
24 TOUCH MONITOR LED FHD 1920X1080
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced full hd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- WLED backlighting delivers sharp, bright visuals for accurate and responsive touch interaction
- Captivating visuals with about 250 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- Features HDMI input for seamless connection with PCs, Blu-ray players, and advanced gaming consoles for high-quality visuals
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Brilliant interactive display with SmoothTouch
- B Line
- 24 (23.8" / 60.5 cm diag.)
- 1920 x 1080 (Full HD)
SmoothTouch display for natural, fluid touch response
This Philips display uses Projected capacitive 10 point touch technology for fluid response. You can fully utilize the new capabilities of touch based applications, and bring your older applications to life. Touch-type with 10 fingers, or play exciting interactive games with your friends. Collaborate with colleagues interactively at work or school environment and increase your productivity and efficiency.
16:9 Full HD display for crisp detailed images
Picture quality matters. Regular displays deliver quality, but you expect more. This display features enhanced Full HD 1920 x 1080 resolution. With Full HD for crisp detail paired with high brightness, incredible contrast and realistic colors expect a true to life picture.
SmartContrast for rich black details
SmartContrast is a Philips technology that analyzes the contents you are displaying, automatically adjusting colors and controlling backlight intensity to dynamically enhance contrast for the best digital images and videos or when playing games where dark hues are displayed. When Economy mode is selected, contrast is adjusted and backlighting fine-tuned for just-right display of everyday office applications and lower power consumption.
LowBlue Mode for easy on-the-eyes productivity
Studies have shown that just as ultra-violet rays can cause eye damage, shortwave length blue light rays from LED displays can cause eye damage and affect vision over time. Developed for wellbeing, Philips LowBlue Mode setting uses a smart software technology to reduce harmful shortwave blue light.
Less eye fatigue with Flicker-free technology
Due to the way brightness is controlled on LED-backlit screens, some users experience flicker on their screen which causes eye fatigue. Philips Flicker-free Technology applies a new solution to regulate brightness and reduce flicker for more comfortable viewing.
HDMI ensures universal digital connectivity
An HDMI-ready device has all the required hardware to accept High-Definition Multimedia Interface (HDMI) input. A HDMI cable enables high-quality digital video and audio all transmitted over a single cable from a PC or any number of AV sources (including set-top boxes, DVD players, A/V receivers and video cameras).
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Width | 21.3" |
| Height | 12.7" |
| Features | SmartControl |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Philips |
| Brightness | 250 Nit |
| Color Gamut | 88% NTSC |
Show all 65 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Name | LCD Monitor With SmoothTouch |
| Product Type | LED Touchscreen Monitor |
| Product Color | Texture Black |
| Product Model | 242B1TC |
| Response Time | 4 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Product Family | B-Line |
| Product Series | B-Line |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Adjustable Stand | Yes |
| Depth with Stand | 8.94" |
| Limited Warranty | 12 Month |
| Package Contents | <ul> <li>LCD Monitor With SmoothTouch</li> <li>Stand</li> <li>HDMI cable</li> <li>DP cable</li> <li>USB-A to B cable</li> <li>Power cable</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Touchscreen Type | Advanced In-Cell Touch (AIT) |
| Width with Stand | 21.26" |
| Height with Stand | 15.87" |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Number of USB Ports | 4 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | WLED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 7.36 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 242B1TC |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge |
| Operating Power Consumption | 15.60 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.philips.com |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.70 lb |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 3 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from PHILIPS and similar brands


19.5IN LED 1600X900 1000:1 E2020H VGA DP 5MS

DELL PRO 20 MONITOR - E2026H

22IN 1920X1080 MVA LCD WITH HDMI VGA FRAMELESS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.