
24 S36GD FHD CURVED 100 HZ 4MS GTG 1YR
24 S36GD FHD CURVED 100 HZ 4MS GTG 1YR
Key Features
- Warranty: 1 Year Limited Mfg.
- Input Connectors: HDMI 1.4; 1 x D-Sub; Headphone
- Controls: Windows 11 Certification
- Includes: Power Cable Length (59in), D-Sub Cable
- Design & Dimensions: Black finish; Tilt adjustable: -2.0º(±2.0º) ~ 22º(±2.0º); Measures (with stand): 21.6"W x 16.7"H x 9.2 "D"; Weighs 6.8 lbs.
- Display: 1920 x 1080 native resolution; Refresh Rate: 100Hz; 3000:1 Contrast Ratio; Support for 16.7M colors; Viewing Angles: 178-degrees horizontal/vertical; Brightness: 250 nits
- Performance: VA LCD panel; 16:9 aspect ratio; Eye Saver Mode; Flicker Free; Off Timer Plus; Response Time: 4ms typical (normal)/5ms (fast)
- Type/Compatibility: 24" Curved FHD Monitor; Compatible with Windows
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Curved for enriched engagement | 1800R Curved Screen
A more immersive viewing experience. The curved monitor wraps more closely around your field of vision. Creates a wider view which enhances depth perception and minimizes peripheral distractions, helping to better stay focused on the screen.
Smooth performance across any content | 100Hz Refresh Rate
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
More gaming power | Game Mode
Gain a competitive edge with optimizable game settings. Color and image contrast can be instantly adjusted to see scenes more clearly and spot enemies hiding in the dark, while Game Mode adjusts any game to fill your screen with every detail in view.
Keep it easy on the eyes | Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Care for your eyes and stay comfortable, even during long sessions. Advanced eye comfort technology certified by TÜV reduces eye strain by minimizing blue light and reducing irritating screen flicker.
Enhanced versatility | HDMI & D-Sub
Connect to more. Plug devices straight into your monitor for increased flexibility, making your computing environment even more convenient.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 4" |
| Width | 21.6" |
| Height | 12.8" |
| Features | sRGB |
| Speakers | No |
| Curvature | 1800R |
| Brand Name | Samsung |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Gamut | 95% sRGB |
Show all 55 specsShow fewer
| Screen Mode | Full HD |
|---|---|
| Stand Color | High Glossy Black |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Line | Essential S3 |
| Product Name | 24" S3 (S36GD) FHD 100Hz Curved Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Curved Screen | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | S24D368GAN |
| Response Time | 4 ms |
| Product Family | Essential S3 S36GD |
| Product Series | S36GD |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 9.20" |
| Package Contents | <ul><li>24" S3 (S36GD) FHD 100Hz Curved Monitor</li><li>Power Cable</li><li>HDMI Cable</li><li>D-Sub Cable</li></ul> |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Width with Stand | 21.60" |
| Application/Usage | Gaming |
| Height with Stand | 16.70" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | LS24D368GANXZA |
| Maximum Power Consumption | 25 W |
| Operating System Supported | Windows 11 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.80 lb |
Related Products
More in TV from SAMSUNG - CONSUMER DISPLAY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

