2-PORT SERIAL PCIE CARD - PCI EXPRESS RS232/RS422/RS485 CARD
2-PORT SERIAL PCIE CARD - PCI EXPRESS RS232/RS422/RS485 CARD
Key Features
- 2-PORT PCIE SERIAL CARD: On-board DIP switches allow each DB9 serial port to operate in its own independent mode, enabling the connection of RS-232, RS-422, and RS-485 devices; LED indicators to monitor data transmit/receive status
- CONFIGURABLE POWER: Dual-Port PCI Express Serial Adapter Card features configurable power of 12V (1.5A per port), 5V (1.5A per port), or no power (RI) over pin 9 via auxiliary SATA power; Per-Port power modes are individually configurable via jumpers
- APPLICATIONS: Ideal for desktops and servers, with a wide range of uses such as point-of-sale terminals, PLCs, factory control and automation, scientific sensors, medical equipment, scanners, and oscilloscopes; DB9 ports work with screw-locking cables
- STANDARD & LOW PROFILE BRACKETS: TAA-Compliant Serial Card is equipped with a standard profile bracket (pre-installed), and includes two low-profile brackets for compatibility with small form factor desktops/servers
- TECH SPECS: Asix AX99100 Chipset; 16C450 and 16C550 UART compatible; 2x 9-Pin D-Sub Ports; Max Baud 921.6Kbps per port; 256 Byte FIFO; COM Retention; Supports Windows and Linux; Odd/Even/Mark/Space/None Parity Modes; 5/6/7/8/9 Data Bits; PCIe 2.0 x1
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Add serial communication support to a desktop computer or Small Form Factor (SFF) system, using this 2-Port Serial PCI Express Card. The two DB9 ports can be independently configured to support RS-232, RS-422, and 2/4-wire RS-485 standards, for communication with compliant serial peripheral devices.
Per-Port Serial Configuration
This PCIe Serial Card is equipped with on-board DIP switches, enabling each DB9 serial port to operate in RS-232, RS-422, and/or RS-485 mode(s). The card features LED indicators per port, providing real-time monitoring of port activity.
Configurable External SATA Power
The PCI Express Serial Adapter Card features three power modes that are configurable via on-board jumpers, including 12V (1.5A per port), 5V (1.5A per port), or no power (RI), over pin 9.
Legacy Connectivity
This serial card enables the continued use of legacy serial devices, preventing down time and avoiding costly upgrades. The 2-Port PCIe Serial Card is an ideal system upgrade for a wide range of applications (e.g., point-of-sale terminals, PLCs, factory control and automation, scientific sensors, medical equipment, scanners, and oscilloscopes).
Tech Specs
| Depth | 4.1" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Height | 0.6" |
| UART Type | 16C550 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2-Port Serial Card |
| Product Type | Serial Adapter |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x1 |
Show all 21 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>2-Port Serial Card</li> <li>2 x Low-Profile Bracket</li> <li>1 x Ribbon Cable</li> <li>1 x Quick-Start Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 2.01 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 2S232422485-PC-CARD |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of Serial Ports (External) | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SERCRD from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






