1X4 VIDEO WALL CONTROLLER 4K60HZ 1 HDMI/USB-C HDR 4:4:4
1X4 VIDEO WALL CONTROLLER 4K60HZ 1 HDMI/USB-C HDR 4:4:4
Key Features
- Captures, converts, routes and distributes 4K audio/video to a 4K video wall
- Supports HDMI and USB-C input with UHD resolutions up to 4K @ 60 Hz (4:4:4)
- Carries High Dynamic Range (HDR) signals for rich contrast and expanded color accuracy
- Allows flexible control via frontpanel buttons, IR remote or RS232 commands
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Extends 4K Video from a Single Source to Create 8 Different Video Wall Configurations
This Video Wall Controller is designed to capture, convert, route and distribute all video signal formats to a video wall. It features HDMI and USB-C input with resolution up to 4K at 60 Hz and four HDMI outputs to create eight video wall splicing modes to be stretched either horizontally or vertically: 1x1, 2x1, 3x1, 4x1, 1x2, 1x3, 1x4 and 2x2. You can set display modes via front-panel buttons, the included IR remote or RS-232 commands. Note: In video wall mode (except 1x1), only the screens that are selected to perform video wall splicing will display images. Their bezel can be adjusted.
Transmits 4K Video with HDR and 4:4:4 Color
The B119-1X4-4K6-VW supports Ultra HD 4K resolutions at 60 Hz with LPCM, Dolby Digital/Plus/EX and DTS audio. It supports HDR (High Dynamic Range), providing a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 4K display. HDCP 2.2 encryption allows you to stream 4K content with no loss in resolution. This switch also supports uncompressed 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use
The unit works right out of the box with no software required. Mounting hardware is included for installing the units on a wall, under a desk or in a 19-inch rack. Connect a 4K source device to either the HDMI or USB-C input and up to four 4K displays to the HDMI outputs with user-supplied cables. The external power supply comes with four international plug adapters to ensure an AC connection anywhere.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.7" |
| Width | 3.9" |
| Height | 1.2" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 1x4 Video Wall Controller - 4K 60 Hz, 1 HDMI/USB-C Input, 4 HDMI Outputs, HDR, 4:4:4 |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Product Color | Black |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Model | B119-1X4-4K6-VW |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Device Supported | TV |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1x4 Video Wall Controller - 4K 60 Hz, 1 HDMI/USB-C Input, 4 HDMI Outputs, HDR, 4:4:4</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>IR remote</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>IR receiver cable, 5 ft. (1.5 m)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>3-pin RS-232 Phoenix connector</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.3A; Output: 12V 1A) with 4 ft. (1.2 m) cord</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>4x International plug adapters</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>4x Machine screws</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2x Mounting brackets</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Installation instructions</li></ul> |
| Application/Usage | Gaming |
| Country of Origin | China |
| Number of USB Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Connectivity Technology | Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | B119-1X4-4K6-VW |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TOOLS from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

CRIMPING TOOL W CABLE STRIPPER FOR PASS-THROUGH RJ45 PLUGS

RJ11 / RJ12 / RJ45 WIRE CRIMPER W/ BUILT IN CABLE TESTER

4PC NETWORK INSTALLER TOOL KIT W/ CARRYING CASE RJ11 RJ12 RJ45
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.