
1X4 HDMI UHD 4K 18G SPLITTER COMPREHENSIVE 2YR WARR
1X4 HDMI UHD 4K 18G SPLITTER COMPREHENSIVE 2YR WARR
Key Features
- Distribute one HDMI input to four simultaneous HDMI outputs
- Supports Ultra-HD resolutions up to 4k2k@30Hz with 24bit RGB/YcbCR 4:4:4/YCBCR 4:2:2,and up to
- 4k2k@60Hz with 12bit YCBCR 4:4:4
- , high resolution VESA mode video format up to QSXGA@60Hz
- 12-bit Deep Full HD, Full 3D, HDR
- Wide Frequency Range: 25MHz - 600MHz
- Compliant with HDMI 2.0a, HDMI 1.4b (1080p@60Hz) and DVI 1.0 specification
- Integrated HDCP 1.4 and HDCP 2.2 decryption/encryption engines
- LPCM 7.1CH, Dolby TrueHD, and DTS-HD Master Audio support, and HD losless audio
- Smart EDID control
- Durable Metal Enclosure
- 3 Year Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Comprehensive's HDMI 1x4 Splitter supports Ultra-High-Definition (UHD) 4K @ 60Hz 2160p!
Our high performance HDMI 1x4 splitter is an advanced solution for splitting one HDMI input to four simultaneous HDMI outputs. The HDMI splitter also supports HDCP 2.2, 3D, 12-bit Deep Color as well as High Definition Lossless Audio. With EDID selections, users can choose between TV (downstream) or STD (fixed) settings. The splitter supports video signals up toUltra-high-definition UHD 4K@60Hz (YUV444), and is capable of receiving and transmitting up to18Gbpsof bandwidth with no data loss. In addition, the HDMI 1x4 splitter has a slim chassis design with an enclosure made of durable metal.
Comprehensive's HDMI 1x4 splitter is perfect for huddle spaces, classrooms, collaboration, conference rooms, showroom displays, lecture halls, retail sales displays and anywhere in between. All components are RoHS Compliant and come with a 3 Year Hassle-Free Warranty.
Why choose Comprehensive?
Since 1974 Comprehensive has been the Pro A/V and IT industry standard for professional connectivity performance, reliability and value. That's why millions of Comprehensive connectivity products are in use at stadiums, in broadcast and recording studios, stages, boardrooms, classrooms, government installations and living rooms around the world. At Comprehensive, we stand for one thing above all else - exceeding our customer's expectations every time with new and innovative high value products and the same old-fashioned customer service that built our business. We know in today's busy world, you have more important things to worry about than connectivity products. That is why we strive every day to make your life, and connectivity a little easier.
Tech Specs
| Depth | 3.3" |
|---|---|
| Width | 7.1" |
| Height | 0.5" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Comprehensive |
| Manufacturer | Comprehensive Connectivity Company |
| Product Name | 1x4 HDMI Full UHD 4K60 18Gb Distribution Amplifier Splitter (YUV:444) |
| Product Type | Signal Splitter |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Package Contents | <ul> <li>1x4 HDMI Full UHD 4K60 18Gb Splitter (YUV:444)</li> <li>1 x 5V/2A DC Power Adaptor (US, CE/FCC/UL Certified)</li> <li>Operation Manual</li> </ul> |
| Product Material | Metal |
Show all 23 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Maximum Frequency | 600 MHz |
| Minimum Frequency | 25 Hz |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Condition | New |
| Weight (Approximate) | 10.58 oz |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Manufacturer Part Number | CDA-HD14018G |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.comprehensiveco.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AV-AMP from COMPREHENSIVE CONNECTIVITY COMPANY and similar brands
More from COMPREHENSIVE CONNECTIVITY COMPANY
Other products available from this brand

7FT CAT6 BLK SNAGLESS SHIELDED CABLE

3FT HDMI 18G CBL PRO AV/IT INTEGRATOR SERIES NANOFLEX LT WARR

1PORT HDMI WALLPLATE PIGTAIL PLASTIC WHITE LIFETIME WARRANTY

10FT HD 3G-SDI BNC TO BNC CABL COMPREHENSIVE CONNECTIVITY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
