
1U 28IN UNIVERSAL FIXED SHELF 150 LB CAPACITY 4POST/2POST
1U 28IN UNIVERSAL FIXED SHELF 150 LB CAPACITY 4POST/2POST
Key Features
- Works great for towers, printers, or desktops
- US Steel shelf construction
- Includes anti-slip mat
- 2Post flush or center mount
- Alternative to rails for servers that are not rack mountable
- Fits Any 2Post, 4Post Rack
- Capacity: 150 lbs (68 kgs)
- Fits square, round, threaded holes
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The RackSolutions fixed rack shelf is compatible with 19" server racks from manufacturers such as Dell, HP, and IBM. This rack shelf can be installed into racks with square, round or threaded holes. Rackmount equipment weighing up to 150 lbs can be installed when mounted in a 4 post rack. We offer 20" and 24" deep models that support mounting depths up to 25" and 30". The shelf can be center mounted or flush mounted in a 2 post rack.
Tech Specs
| Depth | 24" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Brand Name | Rack Solutions |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Product Name | 1U 108 Fixed Shelf 24in Depth |
| Product Type | Mounting Shelf |
| Compatibility | <ul><li>Desktop & Tower computers</li><li>Tape backups</li></ul> |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Device Supported | Rack |
| Package Contents | <ul> <li>1U 108 Fixed Shelf 24in Depth</li> <li>Mat</li> </ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Material | Steel |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Additional Information | <ul><li>Space saving design doesn't waste "U" Space</li><li>Optional Straps & Anti-Slip Mats for securing equipment</li><li>Mounts right-side-up or up-side-down</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | 1USHL-108 |
| Maximum Adjustable Depth | 30" |
| Certifications & Standards | <ul><li>EIA-310</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.racksolutions.com |
Related Products
More in RACK-C from INNOVATION FIRST / RACK SOLUTIONS and similar brands
More from INNOVATION FIRST / RACK SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


