1TB VISIONTEK PRO HXS SSD 2.5IN 7MM
1TB VISIONTEK PRO HXS SSD 2.5IN 7MM
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- With the high write speed of 515 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 560 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VisionTek PRO HXS Series 2.5" 7mm SSD is designed to bring ultra-fast, reliable storage to PC users. With the shift from the hard disk drive to the solid state drive our PRO HXS Series SSDs are a drop-in replacement option for a hard disk drive (HDD). It delivers superior reliability, durability, power efficiency and performance - keeps your system working reliably in the toughest of conditions.
Conforming to the industry standard SATA connector specification, these SSDs integrate easily into existing storage infrastructures. The VisionTek PRO HXS Series SSDs provide high bandwidth and IOPS while efficiently managing write amplification. Employing SSD technology in a system enables faster boot times, quicker application load times, lower power consumption, and enhanced reliability.
FEATURES
- Silicon Motion SM2258HX controller
- SLC caching accelerates burst performance
- Global wear leveling evens program/erase counts to extend drive lifespan
- StaticDataRefresh technology ensures data integrity
- Intelligent garbage collection routines for advanced free space management
- TRIM command support (OS dependent)
- S.M.A.R.T. support
- LDPC hard and soft decode ECC
- DEVSLP support
- Field-upgradeable firmware
- SATA 3.1 Compliant SATA 6Gb/s - backwards compatible with SATA 3Gb/s and 1.5Gb/s
- ATA/ATAPI-8-ACS3 command set compliant
- Industry-standard 512-byte sector support
- Temperature sensor
- Native Command Queuing (NCQ) support with 32 command queue depth
- RoHS-compliant package
- 3D TLC NAND
- DRAM support
Tech Specs
| Height | 0.3" |
|---|---|
| Brand Name | VisionTek |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Product Name | PRO HXS 7mm 2.5" SSD Series |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Family | PRO HXS |
| Product Series | PRO HXS |
| Drive Interface | SATA |
| Storage Capacity | 1 TB |
Show all 20 specsShow fewer
| Country of Origin | Mexico |
|---|---|
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 901311 |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 515 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.visiontek.com |
Related Products
More in SATSSD from VISIONTEK and similar brands
2.5 SSD 1TB VISIONTEKPRO 7MM
250GB VISIONTEK QLC 7MM 2.5IN SSD
1TB VISIONTEK PRO ECS SSD 2.5IN 7MM
More from VISIONTEK
Other products available from this brand

USB-C RIGHT ANGLE ADAPTER

MICRO USB TO USB FLEX CABLE BLUE

USB 3.1 TYPE C TO TYPE A CABLE 1 METERM/M

6FT M/M HDMI CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.