
1PT AX1800 WIFI 6 2+2 STANDALONE AP
1PT AX1800 WIFI 6 2+2 STANDALONE AP
Key Features
- Easy to Configure: Simple setup in minutes with intuitive Graphical User Interface (GUI) - Comprehensive monitoring and management through a local web portal user interface
- 802.11ax high performance and superior coverage: WiFi 6 802.11ax technology - Dual band 2x2 (transmit x receive) concurrent operation between 2.4GHz and 5GHz frequency ranges - Maximize coverage for optimal deployment for SOHO
- Comprehensive security: Supports wireless security features (WPA, WPA2 and WPA3) - MAC based Access Control List to protect against intruders
- Convenient Deployment: Hardware harness included for easy ceiling and wallmount installation - Flexible options for power source, either by a DC power adapter (included in the WAX210PA model only) or by a PoE Ethernet switch
- Interoperate with both new and legacy clients: Support latest WiFi 6 802.11ax wireless clients to achieve maximum speed - Backward compatible to allow legacy devices to connect at their fastest speed
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ultra-Compact WiFi 6 Standalone Access Point for High-Efficiency Wireless Solutions
The NETGEAR WiFi 6 AX1800 PoE Wireless Access Point (AP) delivers 802.11ax high performance wireless connectivity for Small Office and Home Office (SOHO) deployments and supports dual band concurrent WiFi 6 operations at 2.4GHz and 5GHz with a combined throughput of 1.8Gbps (600Mbps at 2.4GHz and 1800Mbps at 5GHz). The WAX210 WiFi 6 Access Point provides standalone configuration with easy setup for a reliable, WiFi 6 802.11ax high performance, and cost effective wireless solution.
The WAX210PA (U.S. only) is powered by Power-over-Ethernet or a DC power adapter.
Tech Specs
| Depth | 4.5" |
|---|---|
| Width | 4.5" |
| Height | 1.2" |
| Brand Name | Netgear |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| PoE PD Port | Yes |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Network Band | Dual Band |
| Product Name | WAX210 Wireless Access Point |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Model | WAX210 |
| Frequency Band | 5 GHz |
Show all 28 specsShow fewer
| Indoor/Outdoor | Indoor |
|---|---|
| Data Encryption | Yes |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>WAX210 Wireless Access Point</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Wall/ceiling Mount Kit</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Installation Guide</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Warranty/Support Information Card</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Power Consumption | 15.20 W |
| Encryption Standard | WPA |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 7.68 oz |
| Wireless Performance | AX1800 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/e |
| Manufacturer Part Number | WAX210-100NAS |
| Certifications & Standards | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CB</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EN60950</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EN62368</li></ul> |
| Wireless Transmission Speed | 1.80 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Additional Warranty Information | Technical support (online, phone): 90 days free from date of purchase |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-AP from NETGEAR PROAV and similar brands

1PT BUSINESS WIFI 6 2+2 AP
1PT AX1800 WALL PLATE INSIGHT MNGED

1PT INSIGHT MANAGED WIFI 6 AX3600
More from NETGEAR PROAV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



