1PT AX1800 USB3.0 ADAPTER
1PT AX1800 USB3.0 ADAPTER
Key Features
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN to offer maximum internet usage productivity
- Ensure speedy data transfer with the optimal IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN standard
- No need to mess with the hardware components to insert an internal card, just connect the system to USB 3.0 port and add a wireless connection to your computer
- Want hassle free wireless connectivity? Use this external adapter for ease of installation, compatibility, and portability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Blazing-Fast WiFi 6 Speeds
Instantly upgrade to faster WiFi 6 technology. The Nighthawk® AX1800 WiFi 6 USB 3.0 Adapter is engineered to provide faster uploading and downloading, more reliable connections, and smoother streaming to your older Windows® 10 & 11 PCs and notebooks. Experience better overall performance for your HD streaming, video conferences, work, and online learning. Just plug the adapter in to the USB port on your PC or notebook for an easy upgrade. Maximize the signal strength where you need it with the uniquely designed flexible antenna. Compatible with any WiFi 5 or 6 router. Works with all standard WiFi networks.
Tech Specs
| Depth | 0.6" |
|---|---|
| Width | 1.2" |
| Height | 3.7" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| Brand Name | Netgear |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Network Band | Dual Band |
| Product Line | Nighthawk |
| Product Name | Nighthawk AX1800 WiFi 6 USB 3.0 Adapter |
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Model | A7500 |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | Nighthawk |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li> Nighthawk AX1800 WiFi 6 USB 3.0 Adapter</li><li> Quick Start Guide</li><li> Thumb Drive</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Weight (Approximate) | 0.99 oz |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Manufacturer Part Number | A7500-100PAS |
| Wireless Transmission Speed | 1.80 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Additional Warranty Information | <p>90-day complimentary technical support</p> |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-C from NETGEAR PROAV and similar brands

POE INJECTOR 24VDC3A GIGABIT
CABLE ASSEMBLY KIT IP67 WATER RESISTANT OUTDOOR CABLE TAA
POE INJECTOR 48VDC 24W
More from NETGEAR PROAV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



