California Proposition 65 Warning
1PORT RS232/422/485 ED1100002-01 AES SSH/SSL
1PORT RS232/422/485 ED1100002-01 AES SSH/SSL
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The EDS1100 and EDS2100 are unique, hybrid Ethernet terminal/multiport device servers which allow remote access to and management of virtually any IT/networking equipment or edge device such as medical equipment, POS terminals or security equipment. The EDS delivers an unprecedented level of intelligence and safety. Available with Linux and IPv6 or Lantronix' powerful Evolution OS, the EDS1100/2100 is the best choice when critical data needs to be remotely and securely accessed anywhere, at any time, via the Internet.
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 2.5" |
| Height | 0.9" |
| Brand Name | Lantronix |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Product Name | EDS1100 1-Port Secure Device Server |
| Product Type | Device Server |
| Product Model | EDS1100 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
Show all 19 specsShow fewer
| Media Type Supported | Twisted Pair |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |
| Additional Information | <ul><li>High Performance 32-bit Processor</li><li>8MB SDRAM</li><li>8MB Flash Memory</li></ul> |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ED1100002-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DEVSVR from LANTRONIX - IOT and similar brands
More from LANTRONIX - IOT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




