1962HC USB KIT: WHITE ANTI-MICROBIAL HOUSING HD FOCUS USB
1962HC USB KIT: WHITE ANTI-MICROBIAL HOUSING HD FOCUS USB
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Laser-free design provides high-performance scanning without the risk of eye injury
- Wireless connectivity gives you the adaptability to transmit barcode data to your smart devices
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Continuing the legacy of barcode technology, Honeywell's Xenon Ultra helps to ensure clinicians are delivering fast, accurate and reliable patient care.
The Xenon Ultra 1962h incorporates Honeywell's next generation of scanning capability- allowing patient care to stay top priority for clinicians, helping improve retention of employees and helping lower the total cost of ownership for hospitals.
Developed with the healthcare environment in mind, the Xenon Ultra offers an improved design which reduces the amount of nooks or crannies, helping to limit areas where germs could linger and hide.
Freedom of movement around patients, family members, and expensive equipment - particularly in congested patient rooms or ICUs - is a continued challenge for today's clinician. As more and more technology is packed into the modern-day patient room, free space comes at a premium. The Xenon Ultra 1962h scanner takes up minimal space, can be mounted or stored in a variety of different places, ensuring nurses' focus is on patient safety and comfort. One scanner can now accept multiple power sources. Available with a battery-free supercapacitor or standard lithium-ion battery, both power options are also available in contactless orientations.
The battery-free technology runs on supercapacitors versus a battery and is capable of achieving a full charge in less than four minutes via the USB Port (under 60 seconds when using a powered USB port or external wall adapter). The Xenon Ultra 1962h scanner typically provides at least 450 scans of UPC/EAN Codes without recharging. This makes the scanner ideal for scanning applications at the bedside such as medicines administration or specimen collection.
Tech Specs
| Width | 3.6" |
|---|---|
| Height | 4.8" |
| Length | 3.3" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Honeywell |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | White |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Product Line | Xenon Ultra |
| Product Name | Xenon Ultra 1962H Barcode Scanner Kit |
| Product Type | Barcode Scanner Kit |
Show all 50 specsShow fewer
| Input Current | 500 mA |
|---|---|
| Product Color | White |
| Product Model | 1962h |
| Host Interface | USB |
| Product Family | Xenon Ultra |
| Radio Frequency | Yes |
| Battery Capacity | 3300 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Application/Usage | Healthcare |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Illumination Type | LED |
| Drop Specification | <p>Engineered to withstand 50 drops at 1.8 m (6 ft) to concrete across operating temp range </p> |
| Illumination Color | White |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 65° |
| Weight (Approximate) | 7.76 oz |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 1080 |
| Field of View (Vertical) | 36° |
| Manufacturer Part Number | 1962HHD-5USB-5-N |
| Maximum Battery Run Time | 22 Hour |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>Decode Capabilities:</b></p><ul><li> Reads standard 1D, PDF, 2D, Postal Digimarc, DOT Code, and OCR symbologies</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Maximum Battery Recharge Time | 4.50 Hour |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Operating Power Consumption | 2.50 W |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 5 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from HONEYWELL SCANNING and similar brands

NA BARCODE SCANNERS HAND-HELD SCANNERS VOYAGER XP 147XG
GENESIS XP USB KIT: TETHERED 1D PDF417 2D SR FOCUS BLK SCAN
VOYAGER XP 147XG CHARGE AND COMM CLASS2 BT TYPICAL 30M 1
More from HONEYWELL SCANNING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



