
16PORT GIG UNMANAGED POE+WITH FLEXPOE 183W
16PORT GIG UNMANAGED POE+WITH FLEXPOE 183W
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Conveniently lets you connect two standard Ethernet ports to ensure maximum efficiency
- Features 16 networking ports to easily establish a local network or expand your existing one
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Expanding Wired Connectivity for Small Business Networks needing PoE
NETGEAR Gigabit Unmanaged Essentials Switches with PoE provide easy, reliable, and affordable network connectivity for home and small offices. With these unmanaged plug-and-play switches, you can expand your network connections to multiple devices instantly. The unmanaged switches provides power and data from a single Ethernet (CAT-5e) cable to devices such as IP cameras, VoIP/ Internet-based phones, wireless access points, etc. The majority of these models also support PoE power auto-balance and allocation feature. NETGEAR's unique PoE technology automatically balances the PoE power based on the device needs independent of PoE class detected. These switches deliver the power the device needs, at the most granular level.
Outstanding power flexibility with NETGEAR's exclusive FlexPoE
The Gigabit Unmanaged Essentials PoE switches support NETGEAR's exclusive FlexPoE upgradeable PoE power feature. Powered by the industry's first flexible PoE+ integrated technology, you can increase or decrease the PoE budget by simply purchasing a new NETGEAR. FlexPoE power supply, effectively futureproofing small business networks and budgets. With NETGEAR's exclusive FlexPoE, these two switches help businesses cost effectively increase their power budget to expand their network as needed.
All ports support PoE/PoE+ up to 30W per port, which makes them the perfect switches for deploying Wireless APs, Pan/ Tilt/Zoom and fixed IP Cameras, VoIP Phones, access-limited security door locks or any other IoT PoE-powered devices.
The Gigabit Unmanaged Essentials PoE switches have copper Gigabit Ethernet PoE+ ports featuring NETGEAR FlexPoE power. The GS305P with 63W, GS305PP with 83W, GS308PP ships with 83W§ of PoE budget, GS316P ships with 115W§, and the GS316PP features an astounding 183W§ of PoE power budget. Should you need more power in the future, rather than replacing the entire switch, with NETGEAR FlexPoE, you can just purchase the optional NETGEAR FlexPoE EPS130W power adapter, which will boost the PoE budget of your GS308PP and with the EPS200W Power adapter, which will boost the PoE budget of your GS316P.
Highlights
- Auto-MDI/MDIX eliminates the need for crossover cables
- LED indicators for ease of use
- Energy-efficient technology for power savings
- Fanless design for silent operation
- Auto-negotiation for automatic connection at the highest common speed between switch and an end device
- Non-blocking switching architecture for maximum throughput at wire speed
- Plug-and-play; no setup required
- Durable and rugged metal case
- Desktop, wall-mount or rack-mount (depends on specific model)
- Ideal for small office and home networks
Tech Specs
| MTBF | 2362192 Hour |
|---|---|
| Depth | 4" |
| Width | 11.3" |
| Height | 1.1" |
| Features | LED Indicator |
| Brand Name | Netgear |
| Manageable | No |
| PoE Budget | 183 W |
| Form Factor | Desktop |
| Uplink Port | Yes |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Power Source | DC |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Line | Business |
|---|---|
| Product Name | Business GS316PP Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Input Voltage | 54 V DC |
| Product Model | GS316PP |
| NDAA Compliant | Yes |
| Product Family | Business 300 |
| Product Series | 300 |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Business GS316PP Ethernet Switch</li><li>Power Adapter</li><li>Wall Mount Kit</li><li>Rubber Footpads for Desktop Installation</li><li>Installation Guide</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | IP Camera |
| Power Consumption | 195.90 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.1p |
| Weight (Approximate) | 1.94 lb |
| Manufacturer Part Number | GS316PP-100NAS |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE Mark</li><li>FCC Part 15</li><li>Class A</li><li>IC Class A</li><li>RCM</li><li>VCCI</li><li>KC</li><li>CB</li><li>CE LVD</li><li>UL</li></ul> |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet PoE++ |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Total Number of Network Ports | 16 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from NETGEAR PROAV and similar brands


PROSAFE 8PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

5PT GE UNMANAGED SWCH W/POE+ POE+

5PORT GB POE+ SMART PLUS
More from NETGEAR PROAV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


