
16IN MACBOOK PRIVACY SCREEN GOLD PRIVACY FILTER/SECURITY SHIELD
16IN MACBOOK PRIVACY SCREEN GOLD PRIVACY FILTER/SECURITY SHIELD
Key Features
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen featuring Microlouver technology, which obscures the view outside a 60-degree viewing angle; Gold finish protects sensitive data on screen by providing a quick transition to a mirror-like effect
- DESIGNED FOR THE 16-INCH MACBOOK PRO: Privacy shield designed to fit the 2021 and 2023 16-inch MacBook Pro displays; Exact fit will not interfere with top-mounted webcams, sensors around the display, or when closing the lid
- REDUCE EYE STRAIN: This laptop privacy screen blocks up to 51% of blue light, which helps to reduce digital eye strain and improves visual comfort during prolonged use; Light transmittance of 60% for better screen readability
- DOUBLE-SIDED FILTER: The security shield features a glossy gold side for maximum privacy while maintaining color vibrancy, and an anti-glare matte side with a scratch and fingerprint-resistant coating
- HASSLE-FREE APPLICATION: Included transparent and residue-free adhesive strips to install the screen protector on a 16in MacBook Pro; Extra adhesive strips (MON-PRIVACY-SCREEN-K) sold separately
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Laptop Privacy Screen is compatible with the 2021 and 2023 16-inch MacBook Pro laptop computers. Gold Privacy Filters have a reflective surface that instantly transitions from a clear view to a mirror effect outside of the intended viewing angle, significantly improving visual privacy when working in an office or public environment.
Prevent Visual Eavesdropping
The gold security filter is a convenient solution that features a quick shift to a mirror-like effect to protect confidential data from unwanted viewers while maintaining a clear view of 60 degrees (+/- 30 degrees from the center) for the user.
Double-Sided Filter
The security screen protector features a glossy gold side for maximum privacy and an anti-glare matte side for environments prone to glare. The matte side provides additional screen protection with a scratch- and fingerprint-resistant coating.
Hassle-free Installation
The filter is an exact fit design that will not interfere with top-mounted webcams, sensors around the display, or when closing the lid. Affix the privacy screen shield using the included transparent and residue-free adhesive strips.
Blue Light Reduction
Reduce eye strain and improve visual comfort with this blue light-reducing privacy shield. It blocks 40% - 51% of the blue light emitted from the display in the 380nm - 480nm wavelength range. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
Tech Specs
| Width | 13.80" |
|---|---|
| Height | 9" |
| Features | Reversible Matte-to-Glossy |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Scratch Resistant |
| Orientation | Landscape |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Compatibility | <p><b>Apple:</b></p><ul><li> MacBook Pro 2021</li><li> MacBook Pro 2023</li></ul> |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Device Supported | MacBook Pro |
| Package Contents | <ul><li> 1 x Privacy Screen</li><li> 1 x Adhesive Strip Kit</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul><p><br /></p> |
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | China |
| Screen Attachment | Adhesive Strip |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Display Size Supported | 16" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | 162MG-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-KIT from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





