
15.6 LAPTOP PRIVACY FILTER - COMPUTER PRIVACY SCREEN/PROTECTOR
15.6 LAPTOP PRIVACY FILTER - COMPUTER PRIVACY SCREEN/PROTECTOR
Key Features
- Enhances secrecy of your data, surfing points of interest, and lessens the danger of any visual hacking or visual theft
- With its exceptional design feature, Privacy Screen Filter can be utilized perfectly with 15.6" Notebook
- LCD display type support is power-efficient with minimal heat production to ensure a prolonged, convenient usage
- 16:9 Privacy Screen Filter - Perfect for 15.6" Notebook
- Widescreen - Offers a fabulous seeing experience with whiter whites and blacker blacks
- Limited Viewing Angle feature for maximum productivity with added dependability
- Privacy Screen Filter with notebook device support ensures the images on your computer screen remain private with minimizing prying eyes
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Laptop privacy screen features a universal design compatible with 15.6" 16:9 aspect ratio displays. The anti-glare design provides visual comfort while reducing the adverse effects of blue light emitted from the screen. Reversible design allows you to quickly adjust to different light conditions throughout the day.
This privacy filter is a convenient and cost-effective solution to protect confidential data from unwanted viewers. The privacy shield darkens your computer's screen from the side while providing a clear viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from center) to the user.
The privacy screen protector is reversible, with a matte anti-glare side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy. The matte side provides additional screen protection with a fingerprint and scratch resistant coating. The privacy shield has a light transmittance of 57.5% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy.
Affix the privacy screen shield using the provided residue-free transparent adhesive strips or the side mounting tabs. The cutout on the top corner of the privacy screen makes it easy to remove for sharing content with trusted audiences or switching between the matte and glossy finishes.
Reduce eye strain and improve visual comfort with this blue light-reducing privacy shield. It blocks up to 51% of the blue light emitted from the display in the 380nm - 480nm wavelength range. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 13.60" |
|---|---|
| Height | 7.60" |
| Features | Reversible Matte-to-Glossy |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Glare Resistant |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Portrait |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Clear |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Type | Privacy Screen Filter |
|---|---|
| Product Color | Transparent |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 1 x Mounting Tabs Kit</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Sleeve</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li><li> 1 x Adhesive Strip Kit</li></ul><p><br /></p> |
| Product Material | Plastic |
| Packaged Quantity | 1 |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | 156L-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-KIT from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





