
14IN LAPTOP PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
14IN LAPTOP PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
Key Features
- Enhances secrecy of your data, surfing points of interest, and lessens the danger of any visual hacking or visual theft
- Fits 14" Notebook
- LCD display type support is power-efficient with minimal heat production to ensure a prolonged, convenient usage
- 16:10 Aspect Ratio Privacy Screen Filter - Well suited for display screens measuring up to 14"
- 16:10 Widescreen - Offers brilliant picture clarity on your Notebook, while keeping in dark the visual thefts
- Privacy feature for maximum productivity with added dependability
- Privacy Screen Filter with notebook device support prevents substantial amounts of blue light from being emitted from your screen and from reaching your eyes without affecting the visibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Laptop Privacy Screen is designed to work with laptops with a 14-inch 16:10 display.
Prevent visual eavesdroppingThis privacy filter is a convenient and cost-effective solution to protect confidential data from unwanted viewers. The privacy shield darkens your computer's screen from the side while providing a clear viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from center) to the user.
Flip-Up and TouchThe feature enables you to quickly flip-up the privacy filter to share contents without uninstalling the filter. Your computer touch responsiveness is preserved by the ultrathin yet robust security shield, enabling seamless use. The privacy shield has a light transmittance of 60% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy.
Hassle-free InstallationInstall the privacy screen protector using the included adhesive strips or flip-up tabs. This unit is designed for use with displays that have raised bezels.
Blue Light ReductionReduce eye strain and improve visual comfort by reducing blue light exposure. The 14-inch laptop screen filter blocks up to 51% of the blue light emitted from the display. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
Tech Specs
| Width | 11.85" |
|---|---|
| Height | 19.69 mil |
| Length | 7.4" |
| Features | Touch Sensitive |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Clear |
| Manufacturer | StarTech.com |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Name | Privacy Screen Filter |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Color | Transparent |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 1 x Set of Adhesive Strips</li><li> 1 x Set of Mounting Tabs</li><li> 2 x Flip-Up Tabs</li><li> 1 x Lifting Tab</li><li> 1 x Plastic Sleeve</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Product Material | Plastic |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Screen Attachment | Slide Mount |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Display Size Supported | 14" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | 14L61-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-KIT from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





