13U 2 POST OPEN FRAME RACK SERVER CABINET TOOLLESS MOUNT 800LB
13U 2 POST OPEN FRAME RACK SERVER CABINET TOOLLESS MOUNT 800LB
Key Features
- 13U 2-post open frame rack
- Black aluminum with 12-24 threaded and numbered mounting holes
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's SR2POST13 2-Post SmartRack Open Frame Rack is an economical way to accommodate 13U of rack space for 19-inch rackmount applications in limited spaces. Its heavy-duty, aluminum construction can safely support 800 lbs. of rackmount equipment. The black, textured powder coat finish makes it resistant to scratching while giving it a "classic," attractive appearance. The SR2POST13 is easy to install due to a self-squaring design combined with numbered mounting positions and bolt down provisions. Only standard hand tools are required for installation (9/16" wrench and 9/16" socket/ratchet). Multiple units can be bolted together side by side for easy expansion or customization as needed. The SR2POST13 2-Post SmartRack Open Frame Rack has been approved by EIA-310-D, IEC 60297-3-100, DIN 41494 and RoHS, and is backed by a 5-year warranty.
Tech Specs
| Depth | 4.8" |
|---|---|
| Width | 20.3" |
| Height | 28" |
| Features | Cable Management |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Rack Depth | 48" |
| Rack Width | 19" |
| Rack Height | 13U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | SmartRack |
| Product Name | 13U 2-Post SmartRack Open Frame Rack-Organize and Secure Network Rack Equipment |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | SR2POST13 |
| Product Family | SmartRack |
| Package Contents | <ul><li>13U 2-Post SmartRack Open Frame Rack-Organize and Secure Network Rack Equipment</li><li>28 x 12-24 Screws and Washers for Equipment Mounting</li><li>Installation Hardware</li><li>Cable Management Hooks</li><li>Warranty Information</li><li>Owner's Manual</li></ul> |
| Product Material | Aluminum |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SR2POST13 |
| Certifications & Standards | <ul> <li>EIA-310-D</li> <li>IEC 60297-3-100</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Static/Stationary Weight Capacity | 800 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands
RACK CABINET BOLT DOWN KIT SECURES STABILIZING BRACKETS/PLATES

RACK ENCLOSURE CABINET SKIRT RACK AIRFLOW CONTROL COOLING

MONITORRACKMOUNTBRACKET4U FORLCDMONITORSUPTO17-19IN
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.