
13IN SURFACE PRO PRIVACY SCREEN 4-WAY FILTER PROTECTOR/SHIELD
13IN SURFACE PRO PRIVACY SCREEN 4-WAY FILTER PROTECTOR/SHIELD
Key Features
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: 4-way privacy screen for 13" Surface Pro laptop featuring Micro-louver technology that obscures the view outside a 60-degree viewing angle; Keep confidential data private and prevent visual eavesdropping in public spaces or travel
- FOR 13-INCH SURFACE PRO: Privacy shield designed to fit 13-inch Surface Pro 8, 9, and X models; Exact fit will not interfere with the camera, sensors around the display, or speakers; Screen protector with anti-glare matte finish
- 4-WAY PRIVACY AND TOUCH SUPPORT: Security shield maintains privacy within a range of +/- 30 degrees from the center in both portrait and landscape modes; Touch-enabled privacy filter ensures an interactive experience while safeguarding on-screen content
- SELF-ADHESIVE APPLICATION: Includes full installation kit and instructions for one-time application directly to the computer screen for a secure and long-lasting fit
- REDUCE EYE STRAIN: Surface privacy screen protector blocks up to 51% of blue light, helping to reduce digital eye strain and improve visual comfort during prolonged use; 60% light transmittance for improved screen readability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Privacy Screen for 13-inch Surface Pro 8, 9, and X models smoothly transitions from a clear view to an obscured screen beyond the intended viewing angle, significantly enhancing visual privacy in office or public environments. The anti-glare matte finish helps to reduce reflections in glare-prone environments and provides additional screen protection with a scratch and fingerprint-resistant coating.
4-Way Privacy and Touch Support
The security filter ensures optimal privacy in portrait or landscape orientations when viewed beyond 30° from the center, covering a total visible area of 60°. It supports touchscreen input and gestures, preserving the interactive experience of an Surface Pro laptop while maintaining the confidentiality of on-screen content.
Installation
The screen protector is compatible with the 13" Surface Pro 8, 9, and X models and features a precise fit that does not interfere with the display, camera, or speakers. The included installation kit and step-by-step instructions allow for a one-time application to the computer screen.
Blue Light Reduction
This Blue Light Reduction Privacy Shield reduces eye strain and improves visual comfort by blocking 40% - 51% of the blue light emitted from the display (in the 380nm - 480nm wavelength range). Symptoms of digital eye strain, such as headaches, dry eyes, and blurred vision, can be alleviated by using blue-light filtering privacy screens.
Tech Specs
| Depth | 8.03" |
|---|---|
| Width | 11.14" |
| Height | 0.16" |
| Features | Touch Sensitive |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Scratch Resistant |
| Orientation | Portrait |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Protector |
| Product Type | Privacy Screen Protector |
Show all 28 specsShow fewer
| Compatibility | <p>Microsoft - Surface Pro 8, Surface Pro 9, Surface Pro X</p> |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Device Supported | Tablet |
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Protector</li><li> 1 x Sleeve</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Squeegee</li><li> 1 x Cleaning Wipes Set</li><li> 1 x Dust Remover</li><li> 2 x Guide Stickers</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Product Material | Plastic |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Attachment | Adhesive |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz |
| Display Size Supported | 13" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | 13SP-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Cell Phone/Tablet/Smart Watch Model Compatibility | Surface Pro 9 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-KIT from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





