128GB MAX ENDURANCE USD 100/40MB/S U3 V30 C10 C
128GB MAX ENDURANCE USD 100/40MB/S U3 V30 C10 C
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The microSDHC card is waterproof, shockproof, and protected against x-rays
- The 128 GB memory card, is the perfect complement for tablets and smartphones, providing you with the liberty to shoot and store what you wish without having to choose what to keep and what to erase
- The Class 10/UHS-I (U3) card allows you to capture and store HD video with up to 1080p resolution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Helping keep your world safe, year after year.
Built to capture up to 120,000 hours (over 13 years) of footage for your home security cameras or dash cam, the SanDisk® MAX ENDURANCE microSD™ card is engineered not only for continuous recording and re-recording, but also for continuous peace of mind for years to come.
Designed to last, this microSD card can withstand a variety of extreme weather conditions because it's temperature-proof, waterproof, shockproof, and X-ray proof. With capacities of up to 256GB, you can record and store more Full HD or 4K videos. And, with read speeds up to 100MB/s, you'll be able to spend less time transferring and backing up video footage, and more time living life.
Made for Your Home Security Cameras or Dash Cam
Built to last, this microSD™ card reliably captures video year after year so you can rest assured that it will help keep your world safe.
Built to Capture Every Moment
Extreme endurance means you can trust this microSD™ card to exceed your expectations with up to 120,000 hours (over 13 years) of continuous monitoring.
Designed for Durability
Because sometimes you need to capture footage in less than ideal conditions, the SanDisk MAX ENDURANCE microSD™ card is temperature-proof, waterproof, shockproof and X-ray-proof.
More Recording, Less Replacing
With capacities of up to 256GB, you can record for longer and save more footage between rewrites, all on the same card.
Record in Full HD or 4K
Rated Class 10 and video speed U3 and V30, the SanDisk MAX ENDURANCE microSD™ card has the speed to record in Full HD or 4K.
Save Time with Faster Backups
The SanDisk MAX ENDURANCE microSD™ card has read speeds of up to 100MB/s, making transferring or backing up footage a breeze.
Tech Specs
| Width | 0.4" |
|---|---|
| Length | 0.6" |
| Thickness | 40 mil |
| Brand Name | SanDisk |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | MAX ENDURANCE |
| Product Name | MAX ENDURANCE microSD Card |
| Product Type | microSDHC |
| Product Family | MAX ENDURANCE |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
Show all 17 specsShow fewer
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
|---|---|
| Maximum Write Speed | 40 MB/s |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | SDSQQVR-128G-AN6IA |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in FL-CRD from SANDISK - RETAIL MOBILE and similar brands

16GB SANDISK ULTRA MICROSDHC CLASS 10 100MB/S UHS-I CARD
16GB SDSQUNC-016G-AN6MA ULTRA USD 100MB/S C10

16GB SDSDB-016G-A46 SECURE DIGITAL SD
More from SANDISK - RETAIL MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

