
1250W INDUSTRIAL INVERTER 120V 2 OUT 5-15R RJ45 AUTO SHUTDOWN
1250W INDUSTRIAL INVERTER 120V 2 OUT 5-15R RJ45 AUTO SHUTDOWN
Key Features
- 12V DC input; 120V AC output; 2 outlet
- 1250 watts continuous output
- Peak surge output: OverPower (up to 1 hour) - 1875 watts, Double-Boost (up to 10 seconds) - 2500 watts
- High efficiency power conversion
- Automatic overload protection
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Utilize you vehicle's battery to efficiently power work site power tools, pumps, as well as your laptop computer. Continuously supplies 1250 watts of 120VAC power to (2) AC outlets from any 12VDC battery source. Frequency control locks AC output at 60Hz for operating stability of motor loads and other inductive loads with high current startup requirements.
Tech Specs
| Depth | 9" |
|---|---|
| Width | 8.8" |
| Height | 7" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | PowerVerter |
| Product Name | PowerVerter Plus PV1250FC Inverter |
| Product Type | Power Inverter |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Product Model | PV1250FC |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
Show all 24 specsShow fewer
| Output Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Product Series | Plus |
| Peak Power Load | 2500 W |
| Package Contents | <ul><li>PowerVerter Plus PV1250FC Inverter</li><li>PV1250FC inverter</li><li>Instruction manual</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage Range | 10 V DC - 15 V DC |
| Plug/Connector Type | Cigarette Lighter Adapter |
| Weight (Approximate) | 23.20 lb |
| Continuous Power Load | 1250 W |
| Manufacturer Part Number | PV1250FC |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in INVERT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


150W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 12VDC 1 OUT CIGARETTE LIGHTER PLUG

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER 1 OUT 2 USB CHARGING PORTS 2.1A

200W ULTRA COMPACT CAR INVERTER CUP HOLDER 2 OUT 2 USB CHARGE PORTS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.