10M 10GB DUPLEX MMF PATCH CABLE LSZH AQUA FIBER LC/LC 50/125
10M 10GB DUPLEX MMF PATCH CABLE LSZH AQUA FIBER LC/LC 50/125
Key Features
- Designed for 10-Gig Ethernet applications...OM3 Rated
- Backward compatible with existing 50/125 fiber
- Max 10Gb distance of 300 meters @850nm
- Low-Smoke, Zero Halogen (LSZH) Aqua jacket
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite introduces it's new OM3 Laser-Optimized Multimode Fiber (LOMMF) "Aqua" cables, for use with 10Gb Ethernet applications. These new technology, 50/125um, LC/LC Fiber Optic cables, provide nearly three times the bandwidth over conventional 62.5um multimode fiber, with performance rivaling that of Single mode cable, at a much reduced cost. LOMMF cable allows 10Gb serial transmission over extended distances in the 850nm wavelength window, where low-cost Vertical Cavity Surface Emitting Lasers (VCSELs) enable a cost-effective, high-bandwidth solution. LOMMF is ideally suited for LAN's, SAN's, and high-speed parallel interconnects for head-ends, central offices, and data centers.
Tech Specs
| Brand Name | Tripp Lite series |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Jacket Type | LSZH |
| Cable Length | 32.80 ft |
| Color Family | Green |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 10M (33-ft.) 10Gb Duplex MMF 50/125 OM3 LSZH Patch Cable, (LC/LC) - Aqua |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Aqua |
| Product Model | N820-10M |
| Product Family | N820 |
| Product Series | N820 |
Show all 27 specsShow fewer
| Shipping Width | 7" |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Device Supported | Network Device |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Package Contents | 10 meter Duplex Multimode 50/125 Aqua Fiber Patch Cable, LC/LC |
| Country of Origin | Vietnam |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Manufacturer Part Number | N820-10M |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FIBER from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
3M DIGITAL OPTICAL AUDIO CABLE TOSLINK SPDIF FLEXIBLE PVC 10FT M/M
CISCO SERIAL CONSOLE ROLLOVER ADAPTER RJ45 M/F SHIELDED BLUE
4M DIGITAL OPTICAL AUDIO CABLE TOSLINK SPDIF FLEXIBLE PVC 13FT M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.