10GBASESR SFP+ MODULE
10GBASESR SFP+ MODULE
Key Features
- SFP+ offers enhanced dependability with maximum productivity
- 10GBase-SR network technology for convenient, easy sharing of data and information over the network with maximum internet usage feasibility
- Enjoy flexibility and scalability with data transfer rate of up to 10 Gbps with 10 Gigabit Ethernet technology
- Supports optical fiber cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- Typically used for short distance, multi-mode fiber optic is ideal to carry data and transmit audio/video applications within a building
- Hot-swappable form factor for added reliability and dependability
- SFP+ with data networking application/usage for maximum dependability and convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This product is Guaranteed 100% Compatible with the Manufacturer Original.
The Compatible Cisco 10GBase-SR SFP+ module offer customers a wide variety of 10 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, enterprise wiring closet, and service provider transport applications. The Cisco 10GBase-SR Module supports a link length of 26m on standard Fiber Distributed Data Interface (FDDI)-grade multimode fiber (MMF). Using 2000 MHz*km MMF (OM3), up to 300m link lengths are possible.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 0.5" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 10GBase-SR SFP+ Transceiver |
| Product Type | SFP+ |
| Compatibility | <ul><li>Cisco Nexus 5000 Series Switches</li><li>Cisco Nexus 7000 Series Switches</li></ul> |
| Product Model | SFP-10G-SR |
| Connector Type | LC |
| Application/Usage | Data Networking |
Show all 22 specsShow fewer
| Network Technology | 10GBase-SR |
|---|---|
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 0.17 lb |
| Total Number of Ports | 1 |
| Additional Information | <ul><li>Spare Product</li><li>Distance 300 m</li><li>Wavelength: 850 nm</li></ul> |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 10GBase-SR |
| Manufacturer Part Number | SFP-10G-SR= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TRANS from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS and similar brands

100BFX SFP FOR FE PORT

100BASE-FX MULTI MODERUGGED SFP

1000BT SFP TRANSCEIVER MODULE FOR CATEGORY 5 COPPER WIRE
More from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS
Other products available from this brand

NEMA L6-20 TO IEC-C19 14FT US

CONSOLE CABLE 6FT WITH USB TYPE A MINI-B GPL

1.5M TWINAX CABLE PASSIVE FOR 10GBASE-CU SFP+

2.5M TWINAX CABLE 10GBASE-CU SFP+
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.