1000BSX SFP TRANSCEIVER MODULE MMF 850NM DOM
1000BSX SFP TRANSCEIVER MODULE MMF 850NM DOM
Key Features
- SFP (mini-GBIC) is the single answer to all your desired and specified application execution needs
- With 1000Base-SX technology, enjoy up to 1000Mbps data transfer rate over optical fiber cable
- Up to 10x faster than standard Ethernet connection and provides high-performance
- Supports optical fiber cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- Typically used for short distance, multi-mode fiber optic is ideal to carry data and transmit audio/video applications within a building
- Hot-swappable form factor for added reliability and dependability
- SFP (mini-GBIC) with data networking application/usage for maximum productivity and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The industry-standard Cisco Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit Interface Converter is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet port or slot, linking the port with the network. SFPs can be used and interchanged on a wide variety of Cisco products and can be intermixed in combinations of 1000BASE-T, 1000BASE-SX, 1000BASE-LX/LH, 1000BASE-EX, 1000BASE-ZX, or 1000BASE-BX10-D/U on a port-by-port basis.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 0.5" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | GLC-SX-MMD SFP (mini-GBIC) Module |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Compatibility | <ul><li>Multisource Agreement Compliant</li><li>Cisco ME 3400</li><li>Catalyst Express 500</li><li>Catalyst Express 520</li><li>Cisco ME 4900 Series</li><li>Catalyst 2960-S Series</li><li>Catalyst 2960 series</li><li>Catalyst 2950 Series</li><li>Catalyst 2970 series</li><li>Catalyst 3550 Series</li><li>Catalyst 3560-E Series</li><li>Catalyst 3560-X Series</li><li>Catalyst 3750 series</li><li>Catalyst 3750-E Series</li><li>Catalyst 3750-X Series</li><li>Catalyst 3560 Series</li><li>Cisco IE3010 series</li><li>Catalyst 4500 series</li><li>Catalyst 4900 Series</li><li>Catalyst 6500 series</li><li>Cisco Catalyst 2350 Series</li><li>Cisco Catalyst 2360 Series</li><li>Cisco Catalyst 3000 and 3100 Blade Switches</li><li>Cisco Nexus 7000 Series</li><li>Cisco uBR7200 Series</li><li>Cisco 7300 Series Router</li><li>Cisco 7600 Series Router</li><li>Cisco uBR10000 Series Router</li><li>Cisco MWR 2941 Mobile Wireless Routers</li></ul> |
| Product Model | GLC-SX-MMD |
| Connector Type | LC/PC |
| Application/Usage | Optical Network |
Show all 21 specsShow fewer
| Network Technology | 1000Base-SX |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 0.17 lb |
| Total Number of Ports | 1 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC/PC Duplex 1000Base-SX Network |
| Manufacturer Part Number | GLC-SX-MMD= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Related Products
More in TRANS from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS and similar brands

100BFX SFP FOR FE PORT

100BASE-FX MULTI MODERUGGED SFP

1000BT SFP TRANSCEIVER MODULE FOR CATEGORY 5 COPPER WIRE
More from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS
Other products available from this brand

NEMA L6-20 TO IEC-C19 14FT US

CONSOLE CABLE 6FT WITH USB TYPE A MINI-B GPL

1.5M TWINAX CABLE PASSIVE FOR 10GBASE-CU SFP+

2.5M TWINAX CABLE 10GBASE-CU SFP+
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.