
10GBASE-LRM SFP MODULE
10GBASE-LRM SFP MODULE
Key Features
- SFP+ offers better usage with maximum efficiency and convenience
- With 10GBase-LRM technology, enjoy up to 10Gbps data transfer rate over optical fiber cable
- Enjoy flexibility and scalability with data transfer rate of up to 10 Gbps with 10 Gigabit Ethernet technology
- Optical fiber cable compatible - Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
- Typically used for short distance, multi-mode fiber optic is ideal to carry data and transmit audio/video applications within a building
- Hot-swappable form factor for added reliability and dependability
- SFP+ with data networking application/usage for maximum productivity and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This product is Guaranteed 100% Compatible with the Manufacturer Original.
The Compatible Cisco 10GBASE-LRM Module supports link lengths of 220m on standard Fiber Distributed Data Interface (FDDI) grade multimode fiber (MMF). To ensure that specifications are met over FDDI-grade, OM1 and OM2 fibers, the transmitter should be coupled through a mode conditioning patch cord. No mode conditioning patch cord is required for applications over OM3.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 0.5" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | SFP-10G-LRM SFP+ Transceiver |
| Product Type | SFP+ |
| Product Model | SFP-10G-LRM |
| Connector Type | LC/PC |
| Application/Usage | Data Networking |
| Network Technology | 10GBase-LRM |
Show all 19 specsShow fewer
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Total Number of Ports | 1 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC/PC Duplex 10GBase-LRM Network |
| Manufacturer Part Number | SFP-10G-LRM= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Related Products
More in MEDIAC from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS and similar brands


1000MBPS MULTI MODE RUGGED SFP
100BASE LX SFP FOR FE PORT

1000MBPS SFP SINGLE MODE RUGGED
More from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS
Other products available from this brand

NEMA L6-20 TO IEC-C19 14FT US

CONSOLE CABLE 6FT WITH USB TYPE A MINI-B GPL

1.5M TWINAX CABLE PASSIVE FOR 10GBASE-CU SFP+

2.5M TWINAX CABLE 10GBASE-CU SFP+
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.