
100FX SFP ON GE SFP PORTS FOR DSBU SWITCHES
100FX SFP ON GE SFP PORTS FOR DSBU SWITCHES
Key Features
- SFP offers enhanced dependability with maximum productivity
- With 100Base-FX technology, enjoy up to 100Mbps data transfer rate over optical fiber cable
- Fast Ethernet technology - An ideal solution for extending network connections to conference rooms, labs, lobbies and department workgroups
- Optical Fiber media support ensures maximum convenience and great usability
- With its thicker diameter to carry the light of multiple wavelengths, multi-mode fiber optic cable supports the high bandwidth to carry more information with greater fidelity
- Hot-swappable form factor for added reliability and dependability
- SFP with data networking application/usage for maximum dependability and convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This product is Guaranteed 100% Compatible with the Manufacturer Original.
The Compatible Cisco 100BASE-FX Small Form-Factor Pluggable (SFP) Fast Ethernet Interface Converter is a hot-swappable device that plugs into a Gigabit Ethernet SFP port on Cisco Catalyst 3750 Series, 3560 Series, and 2970 Series switches. The Cisco SFP provides full-duplex 100-Mbps connectivity between switches over multimode fiber (MMF) infrastructures. It offers investment protection and an easy migration path for customers moving to Gigabit Ethernet connections in the future
Tech Specs
| Depth | 0.5" |
|---|---|
| Width | 2.2" |
| Height | 0.4" |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 100BASE-FX SFP Fast Ethernet Interface Converter |
| Product Type | SFP |
| Compatibility | <ul><li>Cisco Catalyst 3750, 3560, and 2970 series switches</li></ul> |
| Input Current | 405 mA |
| Input Voltage | 3.3 V DC |
| Connector Type | LC |
Show all 25 specsShow fewer
| Application/Usage | Data Networking |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Network Technology | 100Base-FX |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Total Number of Ports | 1 |
| Additional Information | <ul><li>Surge Current: 350 Typical</li><li>Wavelength (nm): 1270 min, 1300 typical, 1380 max</li></ul><p><b>Transmit (dBm):</b></p><ul><li>50/125-micron: -23.5 min, -14max</li><li>62.5/125-micron: -20 min, -14max</li></ul><p><b>Receive (dBm):</b></p><ul><li>50/125-micron: -33.35 min, -11.8max</li><li>62.5/125-micron: -33.35 min, -11.8max</li></ul> |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 100Base-FX |
| Manufacturer Part Number | GLC-GE-100FX= |
| Certifications & Standards | <ul><li>Regulatory and Standards Compliance: IEC 60825-1</li></ul> |
| Maximum Distance Supported | 0 km |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Related Products
More in MEDIAC from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS and similar brands

100BASE LX SFP FOR FE PORT

1000MBPS SFP SINGLE MODE RUGGED
10GBASE-LRM SFP MODULE
More from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS
Other products available from this brand

NEMA L6-20 TO IEC-C19 14FT US

CONSOLE CABLE 6FT WITH USB TYPE A MINI-B GPL

1.5M TWINAX CABLE PASSIVE FOR 10GBASE-CU SFP+

2.5M TWINAX CABLE 10GBASE-CU SFP+
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.