10G MULTI-MODE-300M FIBER SFP MODULE
10G MULTI-MODE-300M FIBER SFP MODULE
Key Features
- Extend your network connectivity up to 300 meters
- Compliant with IEEE 802.3ae standards
- Compliant with SFF-8431 MSA Digital Diagnostic Monitor (DDM)
- Hot pluggable
- Low power consumption
- Operation Temperature from 0° C to 70° C
- RoHS compliant
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 2A-141G 10G Multi-Mode/300M Fiber SFP+ Module is designed for use in 10GbE Ethernet environment that allows you to connect a multi-mode Gigabit Ethernet network cable to a network switch's SFP+ port. The 2A-141G provides 10GbE connectivity at distances up to 300 meters. As a hotpluggable module with a standard duplex connector for fiber communications, the 2A-141G works with multi-mode-fiber (MMF) connections and operates at a nominal wavelength of 850 nm. This makes the module a cost-effective and highperformance transceiver to substantially increase the span of a compatible network switch.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 0.6" |
| Height | 0.5" |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 10G Multi-Mode/300M Fiber SFP+ Module |
| Product Type | SFP+ |
| Compatibility | MSA Compliant |
| Product Model | 2A-141G |
| Application/Usage | Optical Network |
| Packaged Quantity | 2 |
Show all 23 specsShow fewer
| Network Technology | 10GBase-X |
|---|---|
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 0.04 lb |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Interfaces/Ports Details | 1 x Duplex 10GBase-X Network |
| Manufacturer Part Number | 2A-141G |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Related Products
More in MEDIAC from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
DISPLAYPORT TO 4K HDMI ADAPT

TRUE 4K HDMI/USB HDBASET3.0 TRANSCEIVER
SAFE-IT WALL-MOUNT INSERT 2PORT ANTIBACTERIAL DECORA IVORY TAA
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



