
10FT VGA COAX EXTENSION CABLE HIGH RES CABLE W/ RGB COAX HD15 M/F
10FT VGA COAX EXTENSION CABLE HIGH RES CABLE W/ RGB COAX HD15 M/F
Key Features
- Superior molded cables with foil and braid shielding for maximum EMI/RFI protection
- Constructed from mini-coax (RGB) and paired video wire construction for superior signal quality
- Gold plated connectors and gold plated copper contacts
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 10 foot XVGA/SVGA/VGA monitor extension cable is the gold standard in video cables. The mini-coax (RGB) and paired video wire construction delivers superior signal quality. Gold plated connectors and gold plated copper contacts ensure excellent conductivity. Double shielding (foil and braid) provides maximum EMI/RFI protection. Both the high density DB15 male and high density DB15 female connectors are molded and have integral strain relief to ensure they last a long time. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Features | Molded |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Length | 10 ft |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | SVGA/VGA Monitor Extension Cable |
| Product Type | Video Cable |
| Product Model | P500-010 |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Height | 9" |
| Device Supported | Monitor |
| Package Contents | <ul><li>SVGA/VGA Monitor Extension Cable</li><li>10-ft. XVGA/SVGA/VGA Monitor Extension Cable HD15M to HD15F</li></ul> |
Show all 22 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Additional Information | <ul><li>Strain relief</li><li>Mini-coax (RGB) and paired video wire</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | P500-010 |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VIDCBL from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV and similar brands


3FT HDMI CABLE HIGH SPEED HD DIGITAL VIDEO/AUDIO 4KX2K M/M

3FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
6FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE DUAL LINK TMDS DVI-D 2560X1600 M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
