10FT USB/PS2 KVM CABLE KIT B040 / B042 KVM SWITCH SERIES
10FT USB/PS2 KVM CABLE KIT B040 / B042 KVM SWITCH SERIES
Key Features
- Connects a USB or PS/2 Computer to Tripp Lite's NetController KVM Switches (B042-Series KVM Switches)
- All-in-1 construction and slim size makes management and organization of cables much easier
- KVM Switch side of the cable kit consists of a HD15 Male cable
- Computer side of the cable kit consists of a HD15 Male cable, a PS/2 (MiniDIN6) Male Keyboard cable, a USB A Male cable and a USB A Female to PS/2 (MiniDIN6) Male Adapter
- Molded, color-coded connectors
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 10-ft. USB/PS2 (All-in-1) KVM cable kit is designed to connect a USB or PS/2 computer to Tripp Lite's NetController KVM Switches (B042-Series KVM Switches). This premium All-in-1 cable provides superior performance and cable management. The KVM Switch side of the cable kit consists of a HD15 Male cable. The computer side of the cable kit consists of a HD15 Male cable, a PS/2 (MiniDIN6) Male Keyboard cable, a USB A Male cable and a USB A Female to PS/2 (MiniDIN6) Male Adapter. All cables are manufactured from superior molded cabling with integral strain relief and foil shielding for maximum EMI/RFI protection. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Features | Molded |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | P780-010 KVM Cable |
| Product Type | KVM Cable |
| Compatibility | <p>Tripp Lite B042-Series KVM Switches</p> |
| Product Color | Black |
| Product Model | P780-010 |
| Shipping Width | 8" |
Show all 24 specsShow fewer
| Shipping Height | 10" |
|---|---|
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li>P780-010 KVM Cable</li><li>10 ft. USB/PS2 All-in-1 KVM Cable Kit</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Additional Information | <ul><li>2-in-1 construction and slim size makes management and organization of cables connecting to a KVM switch much easier</li><li>USB to PS/2 adapter for PS/2 connections</li><li>Color-coded connectors</li><li>Provides superior performance and cable management</li><li>Low-profile cable is super flexible and easy to control</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | P780-010 |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-DIN (PS/2) - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 10.88 oz |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVMCBL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

6FT HDMI DVI USB KVM CABLE KIT USB A/B KEYBOARD VIDEO MOUSE
10FT HDMI DVI USB KVM CABLE KIT USB A/B KEYBOARD VIDEO MOUSE

6FT USB / PS2 KVM SWITCH CABLE NETB040 / B042 KVM SWITCH SERIES
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.