10FT USB C TO USB TYPE C CABLE 3.1 GEN 1 5 GBPS 3A RATING M/M
10FT USB C TO USB TYPE C CABLE 3.1 GEN 1 5 GBPS 3A RATING M/M
Key Features
- This data transfer cable provides splendid performance and clear connectivity
- With USB port, enjoy the plug-and-play facility
- Reversible feature for your convenience and ease of usage
- Smartphone device supported for better reliance and optimal performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
USB-C to USB-C Cable Connects 2 USB-C Devices, Including MacBooks and Smartphones
This 10-foot USB Type-C to Type-C cable allows you to connect one USB-C device to another. For instance, a laptop to a docking station, your smartphone to a wall charger, or a hard drive or flash drive to a computer or tablet. It is compatible with any device with a USB-C or Thunderbolt 3 port, including MacBooks, Ultrabooks and Chromebooks.
Transfers Data and Charges Devices at Fast USB 3.1 Gen 1 Speeds
The USB-C to C cable supports USB 3.1 Gen 1 data transfer rates up to 5 Gbps, which is 10 times faster than USB 2.0. The Power Delivery cable also provides power output up to 3 amps (60 watts), which is more than sufficient for charging, syncing and powering compatible devices. The USB Type-C to USB Type-C cable is backward compatible with previous USB generations, allowing you to use it with older equipment.
Reversible USB-C Connectors Attach in Either Direction
Unlike traditional USB cables that connect in only one direction, the reversible USB-C male connectors plug into a USB-C or Thunderbolt 3 port in either direction for a fumble-free connection every time.
Tech Specs
| Features | Reversible |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | U420-010 USB Type-C to USB Type-C Cable, M/M, 10 ft. |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | U420-010 |
| Shipping Width | 7" |
| Contact Plating | Gold |
Show all 27 specsShow fewer
| Shipping Height | 9" |
|---|---|
| Device Supported | Docking Station |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | Vietnam |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 34/23 AWG |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U420-010 |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

6FT USB 3.0 SUPERSPEED AA CABLE FOR U325 KEYSTONE MOUNT COUPLERS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

