10FT USB C TO LIGHTNING CONNECT C94 SYNC/CHARGE CABLE 2.0 M/M
10FT USB C TO LIGHTNING CONNECT C94 SYNC/CHARGE CABLE 2.0 M/M
Key Features
- Bulletproof Aramid fiber allows cable to bend over 150,000 times without failing
- MFi-certified to operate with a wide range of iPhones, iPads and iPods
- C94 Lightning connector is compatible with Apple 18W USB-C power adapter
- Durable double-braided exterior resists tangles and withstands long-term wear and tear
- Reversible plugs connect in either direction for immediate no-fuss use
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
10 ft. USB-C Cable Charges and Syncs Your Latest-Generation iPhone, iPad and iPod
This USB-C sync/charge cable (M/M) connects your iPhone, iPad or iPod to the USB-C port on your MacBook Pro, Windows laptop, car charger or wall charger. It allows you to charge and power your Apple device, while simultaneously syncing and transferring image files and other personal data at USB 2.0 speeds up to 480 Mbps. The cable is backward compatible with previous USB generations, allowing you to use it with older equipment.
Heavy-Duty Aramid Fiber Construction Designed to Endure the Stress of Everyday Use
The M102-010-HD is tested to withstand over 150,000 bends without failing, thanks to its advanced bulletproof Aramid fiber construction. Its double-braided nylon exterior is also built to withstand wear and tear over a long period. The nylon braiding also resists tangles. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress and helps the cable move freely without cracking or breaking loose from the connectors.
Reversible C94 Lightning and USB Type-C Plugs Connect in Either Direction
The reversible connectors plug into their respective ports in either direction for an instant connection every time. While the cable is compatible with all USB-C ports, the C94 Lightning connector is designed for optimal charging performance with Apple's 18W USB-C power adapter.
MFi-Certified for Broad Device Compatibility
The 20V 3A (60W) Lightning cable is MFi-certified for use with the latest generation of iPhone, iPad and iPod devices.
Tech Specs
| MFI | Yes |
|---|---|
| Features | Crack Resistant |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Lightning/USB-C |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Heavy-Duty USB-C to C94 Lightning Cable (M/M), 10 ft. |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | <b>Apple iPads/iPods:</b> <br /> <ul> <li>iPad mini </li> <li>iPad mini 2 </li> <li>iPad mini 3 </li> <li>iPad mini 4 </li> <li>iPad Air </li> <li>iPad Air 2</li> <li>iPad Pro 12.9 inch </li> <li>iPad Pro 10.5 inch</li> <li>iPad Pro 9.7 inch </li> <li>iPod Touch</li> </ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | M102-010-HD |
Show all 29 specsShow fewer
| Shipping Width | 4.92" |
|---|---|
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shipping Height | 1.18" |
| Device Supported | iPhone |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | M102-010-HD |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | Lightning - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Lightning - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWROPT from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
50FT PS/2 EXTENSION CABLE M/F FOR KEYBOARD/MOUSE MINI-DIN6
1M USB C CHARGING CABLE USB 2.0 M/M 60W PD CHARGING RIGHT-ANGLE
3M SAFE-IT USB-A TO LIGHTNING SYNC/CHARGE CABLE ANTIBACTERIAL
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.