10FT USB-A TO RJ45 ROLLOVER M/M CONSOLE CABLE CISCO COMPATIBLE
10FT USB-A TO RJ45 ROLLOVER M/M CONSOLE CABLE CISCO COMPATIBLE
Key Features
- Great for programming, resetting or rebooting a Cisco switch, firewall, router or modem
- 10 ft. cable supports data transfer speeds up to 250 Kbps
- Double-shielded construction cuts crosstalk and EMI/RFI line noise
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- Compatible with Windows, Mac and Linux
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This rollover cable is designed for consumers or IT professionals who want a reliable connection between their computer or laptop's USB-A port and a Cisco modem, router, firewall, switch or other serial-based Cisco device with a console port. The cable works with both older and new Cisco models, supporting data transfer rates up to 250 Kbps.
Top-Quality Construction for Top-of-the-Line Performance
No extra software or external power is required to use this 10-foot cable. Premium double shielding eliminates crosstalk and reduce EMI/RFI line noise that can disturb your electronics and inflict hardware damage or data loss. The U009-010-RJ45-X works with Windows, Mac and Linux operating systems.
Tech Specs
| Features | Crosstalk Protection |
|---|---|
| Shielding | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | RJ-45/USB |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | U009-010-RJ45-X USB to RJ45 Rollover Console Cable (M/M), Black, 10 ft. |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | U009-010-RJ45-X |
| Shipping Width | 7" |
Show all 28 specsShow fewer
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Device Supported | Notebook |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 250 kbit/s |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Weight (Approximate) | 0.29 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U009-010-RJ45-X |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | USB 1.1 Type A - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.96 oz |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 1.1 Type A - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in COAX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
1FT CAT5 CAT5E GRAY PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
1FT CAT5E WHITE PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
5FT CAT5E YELLOW PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.