10FT REVERSIBLE USB CABLE M/M USB 2.0 HI-SPEED UNIVERSAL A/A
10FT REVERSIBLE USB CABLE M/M USB 2.0 HI-SPEED UNIVERSAL A/A
Key Features
- 10ft, USB 2.0, Male-to-Male
- Universal, Reversible connector allows plugging in any direction
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Easily connect USB devices without fumbling with the connector. Universal Reversible USB 2.0 Hi-Speed Cable includes connectors that work in either direction so you don't have to look to see which is right side-up anymore. Transfer rate is 480Mbps. It is backward-compatible with previous generations. Gold contacts and molded ends provide a lifetime of use. System requirements include a computer with a USB A-Female port and a USB device or Patch port with USB A-Female Port. This 10' cable will not work as a PC-to-PC connection. This USB Male-to-Male cable is not a standard USB cable configuration, and is only used in rare instances where a peripheral or patch bay employs a USB A-Female connection in place of USB B-type port.2.
Tech Specs
| Features | Reversible |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Universal Reversible USB 2.0 Hi-Speed Cable |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | UR020-010 |
| Shipping Width | 9" |
Show all 25 specsShow fewer
| Shipping Height | 7" |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | UR020-010 |
| Certifications & Standards | <ul><li>ETL</li><li>UL</li></ul> |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 4 oz |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Additional Warranty Information | <p>lifetime limited warranty</p> |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
SAFE-IT USB-A TO USB MICRO-B ANTIBACTERIAL CABLE M/M WHITE 3FT
3FT REVERSIBLE USB CHARGE CABLE A TO RIGHT ANGLE 5PIN MICRO B

3FT USB HIGH SPEED CABLE M/M USB 2.0 USB-A TO USB-5PIN MINI-B
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.