10FT IEEE 1284 AB PRINTER CABLE PARALLEL DB25 TO CEN36 MOLDED M/M
10FT IEEE 1284 AB PRINTER CABLE PARALLEL DB25 TO CEN36 MOLDED M/M
Key Features
- Superior molded cables with integral strain relief and foil-shielding for maximum EMI/RFI protection
- IEEE 1284 Printer Cables provide superior conductivity and support high-speed bi-directional printing
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 10-ft. IEEE 1284 A-B gold parallel printer cable connects computers with a DB25 female parallel port to parallel printers with a Centronics 36 female parallel port. It supports high-speed IEEE 1284 bi-directional communication. The cable features gold plated DB25 male/Cent36 male connectors and gold plated copper contacts for superior conductivity. It is manufactured from superior molded cable with integral strain relief and double shielding for maximum EMI/RFI protection. It contains low-capacitance, impedance matched, twisted-pair conductors that protect against cross-talk and other transmission problems. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Package Type | Retail |
| Product Name | P606-010 Printer Parallel Cable Adapter |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | P606-010 |
| Shipping Width | 4.60" |
| Shipping Height | 0.80" |
Show all 23 specsShow fewer
| Device Supported | Printer |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>Printer Parallel Cable</li><li>10-ft. IEEE 1284 AB Parallel Gold Cable DB25M to Cen36M</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Additional Information | <ul><li>Bi-directional communication allows your printer to broadcast printer error messages back to network computers.</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | P606-010 |
| Connector Type on First End | DB-25 Parallel - Male |
| Connector Type on Second End | Centronics - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Connector on First End Details | 1 x DB-25 Parallel - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 36-pin Centronics - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SERIAL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
12IN SERIAL ATA SIGNAL CABLE W/ LATCHES 7PIN/7PIN SATA 6.0 GBPS
19IN SERIAL ATA SIGNAL CABLE W/ LATCHES 7PIN/7PIN SATA 6.0 GBPS

DB9 TO RJ45 SERIAL ADAPTER MODULAR M/F RS-232 RS-422 RS-485
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.