10FT HDMI TO DVI DIGITAL MONITOR CABLE HDMI TO DVI-D M/M
10FT HDMI TO DVI DIGITAL MONITOR CABLE HDMI TO DVI-D M/M
Key Features
- Premium Double Shielded Digital Video Cable
- Gold plated connectors provide low-loss
- Bandwidth up to 5Gbps
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 10ft DVI - HDMI ( High Definition Multimedia Interface ) cable allows interconnection between digital display devices, such as DTV's ( Digital Television ), Plasma displays, LCD TV's, and projectors, to Digital source devices, such as Digital Set-Top boxes, DVD/DVD-R players, and AV receivers. HDMI DTV's will display video received from existing DVI-equipped products, and DVI-equipped TVs will display video from HDMI sources. HDMI technology uses a much more compact and user-friendly connector than the existing DVI connector. The HDMI specification handles higher-bandwidth, uncompressed video, and multi-channel digital audio, all in one neat cable solution. (DVI-HDMI cable supports video digital only). Tripp Lite Lifetime Warranty.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Gold Digital Video Cable |
| Product Type | Video Cable |
| Compatibility | <ul><li>DTV's ( Digital Television )</li><li>Plasma displays</li><li>LCD TV's</li><li>Projectors</li><li>Digital Set-Top boxes</li><li>DVD/DVD-R players</li><li>AV receivers</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | P566-010 |
| Shipping Width | 7" |
Show all 23 specsShow fewer
| Shipping Height | 9" |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>Gold Digital Video Cable</li><li>10ft HDMI to DVI Gold Digital Video Cable - HDMI-M/DVI-M</li></ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Additional Information | <ul><li>Impedance matched twisted pair construction reduces cross-talk and interference</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | P566-010 |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.96 oz |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VIDCBL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
3FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE SINGLE LINK TMDS DVI-D M/M
3FT HDMI TO MINI HDMI CABLE 3 W/ ENET VIDEO/AUDIO M/M 1080P
HDMI TO MICRO HDMI ADAPTER F/M HDMI TO MICRO HDMI CONVERTER 1080P
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.